Google, önemli veya önemsiz aramaları 'Onaylanmış Çağrı' özelliğiyle filtreliyor

Onaylanmış Çağrı
Onaylanmış Çağrı

Google, 'Onaylanmış Çağrı' şeklinde duyurulan özellikle birlikte kullanıcılar için önemli olan ya da olmayan aramaları filtrleyip bu şekilde bir taramayla karşısına çıkaracak.

Yani böylece kullanıcılar bilinmeyen numaralarda da çağrının gerekliliği konusunda fikir sahibi olacak.

Şu anda yalnızca ABD'de aktif olan bu sistemin önümüzdeki dönemlerde kapsam alanının genişlemesi bekleniyor .

Telefonlarda bilinmeyennumaraların arıyor olması hâlâ büyük bir problem. Daha doğrusu insanlar herhangi bir arama esnasında doğrudan numara gördüğünde telefonu açmak istemeyebiliyor. Ayrıca bu aramanın gerekliliği de çokça sorgulanıyor. Zira kargoşirketleri, operatörler ve sporsalonları insanları sürekli birer kampanya için arayıp darlayabiliyor.

Onaylanmış Çağrı özelliği

İşte bu noktada ise Google'ın üzerinde çalıştığı yeni sistem devreye giriyor. Onaylanmış Çağrı olarak isimlendirilen özellik, kullanıcıların önemli ya da önemsiz çağrıları filtrelemesini sağlıyor. Daha doğrusu bu ayrım doğrudan Google'ınservisi tarafından yapılıyor. Önemli çağrılar işaretlenirken aslında kullanıcılar tarafından yanıtlanmak istenmeyenaramalar da uyarı şeklinde gösteriliyor.

Bu özellik, az önce de bahsettiğimiz üzere ticari şirketler tarafından yapılan 'gereksiz aramaları' filtrelemeyi temel alıyor. Yani aslında aramalar kullanıcılara bu şekilde bildirileceği için aramayı açıp açmamak konusunda daha hazırlıklı hale geliyor.

Google bu sayede yalnızca numarayla gelen aramalar üzerinden kullanıcılara bir bilgi sağlamayı hedefliyor.
Google bu sayede yalnızca numarayla gelen aramalar üzerinden kullanıcılara bir bilgi sağlamayı hedefliyor.

Doğrudan Android'in Telefonuygulamasına dahil edilen bu sistemin tam olarak önem sıralamasını neye göre sıralayacak merak konusu. Çünkü kampanya aramalarının doğrudan filtreye takılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca öte yandan bankaların bilgi vermek için yaptığı aramaların hangi sınıfta değerlendirileceği de belirsiz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilmek mümkün: Google, istediği herhangi bir numarayı onaylı ya da onaysız olarak değerlendirip, 'istenmeyen aramalar' kategorisine dahil edebiliyor. Ayrıca Google'ın bu noktada şirketlerin sisteme dahil olup olmamasını seçilebiliyor.

Dahili olarak aktif şekilde gelecek olan Onaylanmış Çağrı sistemi için Google hesaplarına telefon numaralarının dahil edilmeleri gerekiyor. Şimdilik yalnızcaABD'deaktifedilecekolanözelliğin önümüzdeki süreçte kapsam alanının genişleyeceği aşikar.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >