Google takipte: Kullanıcıların anlık konumları veri haline getiriliyor

Google, gözünü kullanıcılarının üzerinden ayıramıyor

ABD'li teknoloji şirketinin, istenmediği açıkça belirtildiği durumlarda bile kullanıcıların anlık nerede olduklarıyla ilgili bilgi topladığı ortaya çıktı

ABD'li teknoloji şirketi Google'ın, açıkça aksi belirtildiği durumlarda bile kullanıcılarının hareketlerini takip ettiği belirtildi. Associated Press (AP) tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre, Androidcihazlarda ve iPhone'larda Google hizmetlerini kullananların, gizlilik ayarlarını değiştirmiş olsalar bile gün içinde bulundukları yerlerin kaydedilebildiği saptandı. Çalışmada, cihazlarda "konum geçmişi" özelliği etkinleştirilmediğinde dahi bazı Google uygulamalarının otomatik olarak konum verilerini kaydettiği belirlendi.

Google, veri toplamak için Haritalar uygulamasındaki hareketleri kullanıyor.
Google, veri toplamak için Haritalar uygulamasındaki hareketleri kullanıyor.

Haritalar uygulamasından veri çekiliyor

Google'ın, haritalar uygulaması açıldığında konum verilerini depoladığı ve günlük hava durumu güncellemelerinde de otomatik olarak kişilerin bulunduğu yeri tam olarak belirlediği kaydedildi. Gizlilik sorununun, Google'a haritalar veya arama için güvenen, dünya genelindeki yaklaşık iki milyar Androidcihazkullanıcısını ve yüz milyonlarcaiPhone kullanıcısını etkilediği bildirildi.

Çalışmanın bulguları, PrincetonÜniversitesi'nden bilgisayar bilimleri araştırmacıları tarafından doğrulandı. Geçen yıl, konum servisleri kapalı dahi olsa Android yazılımıyla çalışan cihaz kullanıcılarının konum verilerinin, yakındaki baz istasyonları aracılığıyla Google'a otomatik olarak iletildiğinin ortaya çıkmasının ardından, durumu kabul eden şirket yetkilileri, uygulamanın kısa bir süre içinde sonlandırılacağını açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >