Grönland'de büyüt tehdit: 7 kat hızlı eriyor

Danimarka’ya bağlı Grönland  adası
Danimarka’ya bağlı Grönland adası

Küresel ısınmanın etkileri artarak devam ediyor. Grönland’deki buzullar 7 kat hızlı eriyor. Eğer böyle devam ederse, su seviyesi 7 santim yükselecek ve kıyı şeritlerindeki şehirlerin sular altında kalacağını belirtiyor. Danimarka’ya bağlı ada, son 27 yılda 3,8 trilyon ton buzul kaybetti.

Grönland’deki buzullar bu hızda erimeye devam ederse, su seviyesi 7 santim yükselecek. Okyanus kıyısında kalan şehirler sel tehdidine karşı korumasız kalacak. Bu uyarı, bilim dergisi Nature’da yayınlanan bir makalede yer alıyor. Makale, ”Buz tabakası kütle dengesi karşılaştırma çalışması" olarak adlandırılan Imbie adlı bilim topluluğunun, 26 yıllık gözlemlerine dayanıyor.

3,8 trilyon ton buz eridi

Grönland’ın buz örtüsünde yapılan ölçümlerde, 1992 yılından bu yana 3,8 trilyon ton buzun eridiği ve su seviyesinin 10,6 milimetre yükseldiği tespit edildi. Buz örtüsünde yaşanan bu kayıp, günümüzde ise 7 kat hızlandı. 1990’lı yılların başında, on yıllık buzul kaybı oranı yaklaşık 1 milimetreyken, günümüzde bu sayı on yılda yaklaşık 7 milimetre olarak hesaplandı.

Uzmanlar, yaşanan bu kayıpların, eriyen buzullar ve sıcaklıktan dolayı tutunamayıp okyanusa düşen buz kütlelerinden oluştuğunu belirtiyor.

Kıyı şeritlerindeki şehirler sular altında kalacak

Araştırmacılar, buzul örtüsünün bu hızda erimeye devam etmesi durumunda, kıyı şeritlerindeki şehirlerin sular altında kalacağını belirtiyor.

Grönland, su seviyesini 7,4 metre yükseltmeye yetecek kadar buza sahip

Antartika’nın ardından en büyük buz örtüsüne sahip olan Grönland adası, ortalama su seviyesini 7,4 metre yükseltmeye yetecek kadar buza ev sahipliği yapıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >