Gümrük Muhafaza'dan alkış toplayan operasyon: 'Zehirli' oyuncaklar ele geçirildi

Sağlığa zararlı maddeler içeren 15 bin oyuncak operasyonla ele geçirildi
Sağlığa zararlı maddeler içeren 15 bin oyuncak operasyonla ele geçirildi

İpsala-Kocaeli-İstanbul hattında Gümrük Muhafaz ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, sağlığa zararlı maddeler içeren yaklaşık 15 bin oyuncak ele geçirildi.

15 bin zehirli oyuncak, Gümrük Muhafaza ekiplerinin takibi sonucu çocuklara ulaşmadan İpsala-Kocaeli-İstanbul hattında gerçekleştirilen operasyon ele geçirildi.

Takibe alındı

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, İpsala'dan Türkiye'ye girerek Kocaeli-Dilovası Gümrük Müdürlüğüne gelen bir araç, ülkeye giriş yaparken yükünün "hediyelik eşya" olarak ifade edilmesine karşın, gümrük idaresine "kumaş kırpıntısı" şeklinde beyanda bulunulması üzerine takibe alındı.

Yurda sokulan oyuncakların kontrol ve denetimden geçmediği belirlendi.
Yurda sokulan oyuncakların kontrol ve denetimden geçmediği belirlendi.

Depoya uğradı

Ekiplerce gerçekleştirilen incelemede, beyan edilen kumaş kırpıntısının antrepoda olduğu görülmesine rağmen, aracın bir gün önce Kocaeli'nde bir depoya uğradığı belirlendi. Deponun yanında bulunan bir iş yerine ait güvenlik kameralarının incelenmesi sonucunda, araçtaki güvenlik mührünün koparılarak eşyaların 2 kamyonla depodan çıkarıldığı, başka araçla depoya getirilen kumaş kırpıntılarının da tıra yüklendiği, daha sonra koparılan mührün yapıştırılmaya çalışıldığı tespit edildi.

Gerçekleştirilen operasyonda yaklaşık 15 bin oyuncak ele geçirildi.
Gerçekleştirilen operasyonda yaklaşık 15 bin oyuncak ele geçirildi.

Kontrolden geçmeyen oyuncaklar

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, araçtan boşaltılarak kamyonlara yüklenen eşyaların götürüldüğü İstanbul'daki depoya, operasyon gerçekleştirildi. Depoda hiçbir denetim ve kontrolden geçmemiş, sağlığa zararlı maddeler içeren yaklaşık 15 bin oyuncak ile 6 bin 250 kol saati ele geçirildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >