Güneş tutulması ne zaman? Türkiye'de hangi şehirlerde, saat kaçta izlenecek?

Arşiv
Arşiv

Yılın son güneş tutulması Türkiye'nin birçok şehrinde görülmeye başladı. Bir sonraki güneş tutulması 2 Ağustos 2027 tarihinde parçalı tutulma olarak Türkiye'den gözlenebilecek ve güneşin yaklaşık %80’i kaplanacak.

Yılın ikinci ve son güneş tutulması 25 Ekim günü gerçekleşti. Güneş tutulması, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çoğu Avrupa ülkesinden, kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya’nın bazı bölgelerinde görülecek. Güneş tutulması, 2022'nin son güneş tutulması ancak genel olarak son tutulma olmayacak. 8 Kasım'da ay, Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve kuzey ve doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinden görülebilecek bir tam ay tutulmasında Dünya'nın gölgesinden geçecek.

Güneş tutulması ne zaman olacak?

Bu yıl ilk güneş tutulması 22 Nisan günü yaşanmıştı. Gökyüzü, 25 Ekim günü yılın son güneş tutulmasına sahne olacak.

TUBİTAK verilerine göre Türkiye’de Güneş'in yaklaşık yüzde 50'si Ay tarafından örtülecek ve tüm tutulma yaklaşık 3 saat sürecek.

Türkiye'den güneş tutulması görülecek mi?

Bazı illerimize göre 25 Ekim 2022 Güneş tutulması için saatler ve örtülme oranları şu şekilde olacak;

  • Adana; Tutulma başlangıcı saat 12:48’de olacak. Maksimum örtülme oranı yüzde 41 olacak ve 14:03’te meydana gelecek.
  • Ankara; Tutulma başlangıcı saat 12:40’da olacak. Maksimum örtülme oranı yüzde 42 olacak ve 13:55’te meydana gelecek.
  • İzmir; Tutulma başlangıcı saat 12:37’de olacak. Maksimum örtülme oranı yüzde 32 olacak ve 13:49’da meydana gelecek.
  • İstanbul; Tutulma başlangıcı saat 12:34’de olacak. Maksimum örtülme oranı yüzde 38 olacak ve 13:47’de meydana gelecek.
  • Maksimum örtülme oranının en yüksek gözlenebileceği şehirler yüzde 52 ile Erzurum ve Hakkari olacak. Saat 14:07 ve 14:15 saatlerinde gözlemlenebilecek.

25 Ekim'de merkezi tutulma noktası, güneşin %82'sinin tutulacağı kuzey kutbunun üzerinden geçecek. Rusya'dan güneşin %80'e kadarı tutulacak, bu oran Çin'de %70'e, Norveç'te %63'e ve Finlandiya'da %62'ye düşüyor.

TÜBİTAK da Güneş tutulması görüntülerini paylaştı.
TÜBİTAK da Güneş tutulması görüntülerini paylaştı.
Ankara: Güneş tutulması, Ankara'dan böyle görüntülendi.
Ankara: Güneş tutulması, Ankara'dan böyle görüntülendi.

Güneş tutulması nasıl izlenir?

Güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Astrofotoğrafçılar ve gökbilimciler, güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi güvenli bir şekilde gözlemlemek için özel filtreler kullanırlar.

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi uman gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak gibi başka bir dolaylı görüntüleme yöntemi kullanabilirler.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >