Gustav Klimt'in "Çiçek Bahçesi" rekor fiyata satıldı

Çiçek Bahçesi
Çiçek Bahçesi

Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in "Bauerngarten (Çiçek Bahçesi )" adlı eseri, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu

Sotheby's Müzayede Evi'nin Avrupa'dan sorumlu Başkanı Helena Newman, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biri kabul edilen Gustav Klimt'in 1907'de tamamladığı eser Çiçek Bahçesi'nin 59,3 milyon dolara satıldığını açıkladı. Klimt'in rengarenk çiçekleri resmettiği yağlı boya tablosu, 110x110 santimetre boyutlarında. "Çiçek Bahçesi", hem Klimt'in en yüksek fiyata satılan manzara resmi hem de Avrupa'da en yüksek fiyata alıcı bulan üçüncü eser oldu.

2010'da Alberto Giacometti'nin "Walking Man (Yürüyen Adam)" adlı heykeli 79 milyon dolara, 2002'de de Peter Paul Rubens'in "The Massacre Of The Innocents (Masumların Katli)" adlı tablosu 60 milyon dolara satılmıştı. Sotheby's Müzayede Evi'nin düzenlediği açık artırmada toplam satış ise 240,8 milyon doları geçti. Müzayeve Evi, bu rakamın şimdiye kadar Londra'daki açık artırmalarda elde edilen en yüksek satış tutarı olduğunu belirtti. Açık artırmada Pablo Picasso'nun "Tomato Plant (Domates Bitkisi)" 21 milyon dolara alıcı buldu. Christie's Müzayede Evi'nin salı günkü açık artırmasında da Paul Gauguin'in "Te Fare" (Ev) adlı tablosu 25,2 milyon dolara, Rene Magritte'nin "La Corde Sensible" adlı eseri de 17,9 milyon dolara satılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Bonus: Gustav Klimt kimdir?
Genç yaşlarda sembolizm ve art nouveau akımlarından ciddi derecede etkilenmiştir. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerindendir. Tablolarının yanı sıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınır. Klimt'in birincil resim konusu kadın bedenidir, -resimlerinde aşık olduğu bir kadını sık sık model olarak kullanmıştır- ve eserlerinde ince dekoratif süslemelerle beraber zarif bir erotizm göze çarpar. Bazı tablolarında gerçekten de saf altın kullanmıştır. Viyana Üniversitesindeki tabloları II. Dünya Savaşında Naziler tarafından tahrip edilmiştir. Özellikle The Kiss tablosu oldukça ünlüdür.