20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Güvenli Bölge: 5 Mart öncesi ve sonrasında İdlib'de neler oldu?

Güvenli Bölge
Güvenli Bölge

GZT'nin sevilen programı Güvenli Bölge'de 5 Mart'ta Moskova'da gerçekleşen Erdoğan - Putin zirvesinin öncesinde ve sonrasında yaşananlar enine boyuna masaya yatırıldı. Anlık sorulara anlık cevaplar verilen interaktif program Güvenli Bölge, İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın ortak sunumuyla GZT'nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlandı.

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın samimi sunumuyla yayımlanan Güvenli Bölge'de İdlib'de yaşanan süreç, Moskova'daki Erdoğan - Putin görüşmesi, yerli ve milli silahların başarıları ele alındı.

Mete Yarar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İdlib'de yaşananlar

Ambulanstaki askerlerimizi, sıhhiye personelini açıktan vurdular. Bulunduğunuz yeri bildirdiğiniz halde bu saldırı yapılıyor. Bu alçak saldırıyı anca hava saldırısı durdurabilirdi. Tabi bu da bir çözüm değil. Saldırı sonrası TSK'nın operasyon misyonu değişti. İdlib sahasında sadece kolumuzu kullandık. Yıkıcı olarak Şam'ı ve diğer faktörleri vurmadık. O zaman gövdemizle girmiş olurduk.

"Türkiye emri veren komutanları vurdu"

Türkiye önce emri verenleri vurdu, ardından burayı vurduğunu düşündüğü uçakları vurdu. Ve son olarak saldırı potansiyeli taşıyan zırhlı birlikleri ve diğerlerini vurdu. Rakamlar bu kadar kısa süreye ve sadece SİHA kullanılmasına rağmen yüksek.

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın samimi sunumuyla yayınlanan Güvenli Bölge'de İdlib'de yaşanan süreç ele alındı. Yarar, 'Türkiye önce emri verenleri vurdu, ardından burayı vurduğunu düşündüğü uçakları vurdu. Ve son olarak saldırı potansiyeli taşıyan zırhlı birlikleri ve diğerlerini vurdu. Rakamlar bu kadar kısa süreye ve sadece SİHA kullanılmasına rağmen yüksek.' şeklinde açıklamada bulundu.

Kement Projesi

F-16'lar SU-24'leri vurduğuna "Barış Kartalı" havadaydı. Barış Kartalı sahadaki tüm bilgileri F-16'lara aktardı. Füze ateşlendikten sonra başka bir sistem füzeyi yönlendirip başka bir hedefi vurabiliyor. Bu sistem dünyada üç ülkede var. Ağ merkezli dijital savaş, geleceğin savaşı. F-16'nın radar kapasitesi ve menzili bu sistemle artırılabiliyor. Aynı zamanda kilitlenecek hedef sayısı da yükseliyor.

Milli silahlar

Yazılım ne kadar kuvvetliyse, kullandığınız silah sistemleri o kadar başarılıdır. Bayraktar TB2'lerin yazılımı Türk ve anında her konuda kendilerini geliştirebiliyorlar. SİHA'yı kendin üretince kaybettiğin durumda üzülmüyorsun çünkü sen üretiyorsun ve yerine yenisini koyabiliyorsun.

GZT'nin özel programı Güvenli Bölge'de Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda Milli silahların hedef alınmasına değinildi. Konuyla ilgili konuşan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, 'Bunlar terör örgütünün başına bela olduğundan bu yana hedefteler' dedi.

Odatv'nin haberi

MİT'in görevleri örtülüdür. Zaman, mekan ve isim veremezsiniz. Bunların ve ailelerinin deşifresi büyük sakıncalar doğurabilir. İstihbaratçılar yaptıklarıyla ülkelerinin kaderini değişebilirler. Aileleri üzerinden hedef alınan, intikam alınan istihbaratçılar dünyanın her yerinde vardır.

Bayraktar ailesinin başarısı

TİHA üzerinde yoğun şekilde çalışılıyor. Selçuk ve Haluk beylerin refleksleri çok hızlı. Başladıkları işe çok konsantre gittikleri ve SİHA dışında bir şey yapmadıkları için çok başarılılar. Başka hiçbir şeye odaklanmıyorlar. Kendileri gibi bir ekipleri var. Dışarıdan az alım için kazandıklarını fabrikaya yatırıyorlar. En son gittiğimde kompozit malzemeleri kendileri üretmeye başlamışlardı.

İLGİLİ HABERLER