Güvenli Bölge: Korona sonrası yeni dünyaya elveda mı?

Güvenli Bölge
Güvenli Bölge

GZT'nin sevilen programı Güvenli Bölge'de koronavirüs salgını sonrası dünyanın nasıl şekilleneceği enine boyuna masaya yatırıldı. Anlık sorulara anlık cevaplar verilen interaktif program Güvenli Bölge, İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın ortak sunumuyla GZT'nin YouTube hesabından canlı olarak yayımlandı.

İsmail Halis ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ın samimi sunumuyla ekrana gelen Güvenli Bölge'de bu hafta birçok konu ele alındı.

İşte Mete Yarar'ın açıklamalarından satır başları:

Koronavirüs sonrası dünya nasıl değişecek?

2030'a giden süreçte Çin'in 2025'te hatta 2025'ten evvel dünya liderliğini ele alacağını konuşmuştuk. "Bugünkü haritaların fotoğraflarını çekin 10 sene sonra daha farklı ülkeler göreceksiniz" demiştim. Nasıl 2. Dünya Savaşı sonrası bazı ülkeler silinip, bazı ülkeler güçlenerek çıktıysa bu sürecin sonunda da öyle olacak

Ercüment Ovalı'nın açıklamaları

Ercüment Hoca'nın yaptığı hata çok büyük değildi benim gözümde. Belki bilimsel anlamda başka değerlendirilebilir. Ercüment Hoca'nın insanlığını ve bilime verdiği emeği başka bir kenara koyuyorum. Herkesin hatası olabilir. Benim hala kendisine inancım var. Böyle bir vatanseverin bende kredisi çok. Yeter ki böyle hatalar yapsın. Bizim ona saygımız, sevgimiz gram eksilmez.

Libya'da neler oluyor?

Türkiye sahada geri adım atmadan ilerliyor. Saha somut olayların yaşandığı yerdir. Burada istatistikler konuşmaz. Türkiye, Libya'da kendi uçaklarıyla tatbikat yaptı. 3 tanker uçağının kaldırılmış olması çok önemli. Hafter, Mısır ve Yunanistan bu tatbikatı dikkatle takip etti. Geçen hafta 3700 kilometrekare kadar alan alındı. Önce buraların emniyetinin sağlanması gerekiyor. UMH aldığı yerleri koruyamadı ve Hafter psikolojik üstünlük sağladı.

Bugün gördüğümüz tabloda başkentinin güneyinin tamamının kurtarılmak üzere olduğunu gösteriyor. Bu durum BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa bloğunu tedirgin etti. Rusya, UMH'nin gücünü artırmaya başlamasının ardından barış istedi. Petrol fiyatlarının bu kadar düşmesiyle birlikte buraya gelir aktarmaları zor. Çünkü kendi dertleriyle uğraşacaklar.

Yerli solunum cihazının üretilmesi

  • "Savunma sanayini sadece savunmadan ibaret sanmayın, buradaki birikimler diğer alanlarda kullanılabilir" demiştim. Solunum cihazının 14 günde içinde seri üretime geçmiş olması ve Mayıs sonuna kadar 5 bin adet üretiliyor olması bazılarına basit geliyor, "Uzaya araç mı gönderildi?" diyorlar ama öyle olsa ABD niye bu cihazı üretmek için her yerden adam gönderdi?

Avrupa'da maske krizi

İtalya'nın, İspanya'nın, Fransa'nın koskoca tekstil firmaları var ama onlar uzun zaman önce fason üretime geçmişlerdi. Şu an geldiğimiz noktada üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Virüsün merkez üssünde maske bulunamıyor.

Yerli MR ve tomografi cihazı

Türkiye'de ASELSAN, MR ve tomografi cihazlarının seri üretimine başladı. Bundan sonra Türkiye'deki bütün cihazların üstünde yakında muhtemelen Made in Türkiye yazacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >