Güvenli olmayanların satışı yasaklandı: İşte piyasadan toplanacak telefonlar

BTK, güvensiz olduğunu tespit ettiği akıllı telefonları piyasadan toplatma kararı aldı.
BTK, güvensiz olduğunu tespit ettiği akıllı telefonları piyasadan toplatma kararı aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı denetim sonucunda 11 farklı akıllı telefon ve telsiz modelinin 'güvensiz' olduğunu tespit ederek satışını yasakladı. BTK, yasaklı ürünlerin piyasadan toplatılmasına karar verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 11 farklı akıllı telefon ve telsiz modelinin 'güvensiz' olduğunu tespit etti. Aralarında Xiaomi, KAAN, Concord, Quatro ve BB Mobile gibi akıllı telefon markalarının bulunduğu cihazların satışını yasaklayan BTK, piyasada bulunan yasaklı ürünlerin toplatılmasına karar verdi.

BTK'dan yapılan duyuru

BTK'nın 'Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar' başlığıyla yaptığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

"Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir."

Yasaklanan marka ve modelleri

MarkaModeli

KAAN

N1

BAOFENG

UV-5R ve BF-888S

XIAOMI

MI 5S (2015711-A7)

CONCORD

C5

SFE

S780

BB MOBILE

B1280

QUATRO

Q11

YANTON

T-328PMR

RITERA

M-446

MARS

MARS PRO-446

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >