'Zeytin Dalı Harekatı' bir yaşında

Askerlerimiz bölgede yaşayan çocuklarla da yakından ilgilendi.
Askerlerimiz bölgede yaşayan çocuklarla da yakından ilgilendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Suriye'nin Afrin bölgesinde terör mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı'nın üzerinden bir yıl geçti. Kahraman askerlerimizin destan yazdığı operasyona detayları aktardık.

Türkiye'nin hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Suriye'nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için başlattığı ve başarıyla tamamladığı Zeytin Dalı Harekatı'nın üzerinden bir yıl geçti.

TSK, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağladı.
TSK, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağladı.

2 bin kilometrekarelik 'muhafaza'

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteklediği Özgür Suriye Ordusu unsurlarının da katılımıyla bir yıl önce başlatılan harekat sonucu, 200'den fazla meskun mahalde kontrol, terör örgütü üyelerinden arındırılırken, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

Sınırdan saldırı

Harekatın başladığı 20 Ocak 2018'e kadar bir yıl içinde PKK/YPG ve DEAŞ üyesi teröristlerce sınır hattındaki hudut karakolları ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine 700'den fazla taciz ateşi ve saldırı gerçekleştirildi. Harekat devam ederken de Türkiye'ye yönelik gelişi güzel 120 roket, 7 havan atışı yapıldı, bunların sonucunda 7 vatandaş hayatını kaybetti, 124 kişi yaralandı.

Harekat 20 Ocak 2018'de başladı.
Harekat 20 Ocak 2018'de başladı.
  • Teröristler harekat öncesinde Afrin'deki çocukları evlerinden zorla alarak silahlandırmaya çalıştı. Ailelerinden kaçırılan çocuk ve gençlere teröristlerce silahlı eğitim verildi. İlçeyi terk etmek isteyenleri engelleyen teröristler, kalkan olarak kullanmak için halkı bölgede tutmaya çalıştı. Bölge halkı, teröristlerin baskı ve zulmü altında bir hayat yaşamaya başladı.
Harekatın başlangıcında 7 bölgedeki terör hedeflerine yönelik 72 uçağın katıldığı hava harekatı düzenlendi.
Harekatın başlangıcında 7 bölgedeki terör hedeflerine yönelik 72 uçağın katıldığı hava harekatı düzenlendi.

Güven ve istikrar temel amaç

Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı ve Birlemiş Milletler'in (BM) terörizmle mücadele kararları kapsamında harekat kararı alındı. Harekatla hudutlar ve bölgede güven ve istikrarı sağlamak, Afrin'in PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ üyesi teröristlerinden etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş halkın örgüt mensuplarının baskı ve zulmünden kurtarılması amaçlandı. Harekat sırasında uluslararası hukuka uygun, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı davranıldı, sivil halkın, dini, kültürel yapılarla tarihi eserler ve çevrenin zarar görmemesi için çok özen gösterildi.

Zeytin Dalı Harekatı sonucunda, 200'den fazla meskun mahal teröristlerden arındırıldı.
Zeytin Dalı Harekatı sonucunda, 200'den fazla meskun mahal teröristlerden arındırıldı.

"Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır"

Harekatın hazırlık safhasında komando ile muharebe destek ve muharebe hizmet birliklerinin Hatay ve Kilis'e kara ve havadan intikalleri sağlandı. Harekatın lojistik ihtiyaçlarının karşılanması için zırhlı araçlar bölgeye getirildi, "uçan kale'" olarak adlandırılan A-400 M uçakları da lojistik faaliyetlerde görev aldı.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya Kongresi'nde "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır." ifadesini kullanarak harekatın başladığını tüm dünyaya açıkladı.

4 bin 500'den fazla terörist etkisiz hale getirildi.
4 bin 500'den fazla terörist etkisiz hale getirildi.

TSK'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada ise "TSK tarafından hudutlarımız ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' planlandığı şekilde devam etmektedir." ifadeleri yer aldı.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Çankaya Köşkü'nde yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, harekatın başladığı belirtilerek, "Harekatın ilk aşaması, TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, belirlenen hedefler, neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiş ve hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür." bilgisini paylaştı.

TSK, Özgür Suriye Ordusu'nu destekledi.
TSK, Özgür Suriye Ordusu'nu destekledi.

Komutanlar karargahta

Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare etti. Beraberindeki kuvvet komutanlarıyla harekatı anbean takip eden Orgeneral Akar, "Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir." dedi.

72 uçakla hava harekatı

Harekatın başlangıcında 7 bölgedeki terör hedeflerine yönelik 72 uçağın katıldığı hava harekatı düzenlendi. Harekatlar sonucu 108 sığınak, barınak ve mühimmat deposu imha edildi. Hava harekatları sonucunda sonraki safhalar için gerekli şartlar sağlandı. Böylelikle birlikler sınırı geçmeye başladı.

Cenderis, Kurt Dağı, Halobu, Şavarighat ve Melkiye köylerinin 8 Mart'ta teröristlerden arındırıldı.
Cenderis, Kurt Dağı, Halobu, Şavarighat ve Melkiye köylerinin 8 Mart'ta teröristlerden arındırıldı.

Bu arada, harekatın icra edildiği bölgelerdeki halka yönelik havadan bildiriler atıldı, siviller, radyo ve televizyon yayınlarının yanı sıra cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla da bilgilendirildi.

Dünya basını Zeytin Dalı Harekatı’nı nasıl görmüştü?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Zeytin Dalı Harekatı" dünya medyası tarafından da yakından takip edilmişti.

İngiliz BBC televizyonunun internet sitesi, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir cephe açıldığı yorumuna yer vermişti.

Amerikan CNN International televizyonunun internet sitesi de gelişmeleri "Türk jetleri vuruyor, askeri harekat başladı"' başlığıyla okuyucularına aktarmıştı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ise Türkiye'nin Afrin operasyonun Suriye'nin kuzeyinde farklı grupları destekleyen yabancı güçleri karşı karşıya getirebileceği yorumunda bulunmuştu.

Amerikan ABC televizyonu da internet sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PKK/YPG'ye karşı operasyonları genişletme sözü verdiğine dikkat çekmişti.

Amerikan Chicago Tribune gazetesi de haberinde, "Türk uçakları Kuzey Suriye'ye bombardıman başlattı. Kara birlikleri sınıra yığıldı" başlığını kullanmıştı.

İngiliz Guardian gazetesi de Türkiye'nin YPG'yi Afrin'den temizleme sözü verdiğini yazdı. İngiliz Telegraph gazetesi Türkiye'nin Amerika'nın desteklediği güçlerin mevzilerini yok etmek için Afrin'e operasyon başlattığını belirtmişti.

Independent gazetesi ise Türkiye'nin Afrin'den sonra Menbiç'e operasyon düzenlenmeye hazırlandığını yazdı. Alman Deutsche Welle haberinde Afrine'e "Zeytin Dalı' başlığını kullanmıştı.

AA muhabiri Sarp Özer yaralandı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 2 Şubat'ta, yürütülen faaliyetleri takip ettiği sırada AA muhabiri Sarp Özer'in bulunduğu bölgeye teröristlerce atılan roket ve havan topu isabet etti.

Patlama sırasında Özer, eli ve bacağına isabet eden şarapnel parçası nedeniyle yaralandı.

 Tüm kuvvetler, 18 Mart sabahı Afrin'in kuzeyinde birleşti.
Tüm kuvvetler, 18 Mart sabahı Afrin'in kuzeyinde birleşti.

Hedefe 13 kilometre

Yoğun çatışmaların yaşandığı harekat kapsamında TSK unsurlarının desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri, Burseya Dağı'nda kontrolü sağladı. Böylelikle harekatta önemli bir aşama geride kalırken Afrin'e ulaşılmasına sadece 13 kilometre kaldı. 3 Mart'ta ise çok sayıda teröristi barındıran ve Afrin'e ulaşan yaklaşma istikametindeki Racu bölgesinde kontrol sağlandı.

  • Cenderis, Kurt Dağı, Halobu, Şavarighat ve Melkiye köylerinin 8 Mart'ta teröristlerden arındırılmasıyla da sınır güvenliğinin sağlanmasındaki önemli bir aşama geride bırakıldı.

Söz konusu köylerdeki kontrolün sağlanmasının ardından Afrin merkezinin kuşatılmasına yönelik harekata geldi. Bu kapsamda sürdürülen çalışmalar sonucu, tüm kuvvetler, 18 Mart sabahı Afrin'in kuzeyinde birleşti.

Zeytin Dalı Harekatı sonucunda, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.
Zeytin Dalı Harekatı sonucunda, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

Afrin teröristlerden kurtarıldı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü olan 18 Mart 2018'de ise Afrin merkezi kontrol altına alındı. Afrin merkezini teröristlerden temizleyen TSK unsurlarına halk sevgi gösterilerinde bulundu.


Zeytin Dalı Harekatı sonucunda, 200'den fazla meskun mahal teröristlerden arındırılırken, 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

4 bin 500 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 55 askerimiz şehit düştü. Özgür Suriye Ordusu güçlerinden ise 398 personelin şehit olduğu harekat sonucunda, 4 bin 500'den fazla terörist etkisiz hale getirildi.

Askerlerimiz, bölge halkının sağlığıyla da yakından ilgilendi.
Askerlerimiz, bölge halkının sağlığıyla da yakından ilgilendi.

Afrin'in terör unsurlarından temizlenmesinin ardından başlatılan çalışmaların ardından bin 500'den fazla el yapımı patlayıcı ile yaklaşık 300 mayın imha edildi.

Harekata İHA ve SİHA damgasını vurdu

Harekata muharip uçaklara ilave olarak topçu, ÇNRA ve diğer ateş destek vasıtaları da ilk günden itibaren kara harekatına destek sağladı. Taarruz helikopterleri ve genel maksat helikopterleri de harekatta görev aldı. Hava harekatlarında teröristlerin bulunduğu bölgeler, uçaklardan atılan akıllı mühimmatlarla vurulurken, harekat boyunca İHA ve SİHA'lar keşif, gözetleme ve ateş desteği kapsamında etkin olarak görev aldı.

Harekatın sivillere zarar vermeden üstün bir başarıya tamamlanmasında başta İHA ve SİHA'lar olmak üzere yerli ve milli silah sistemlerinin kullanılmasının büyük etkisi oldu. Harekat kapsamında teröristlerin döşediği mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasında ise METİ, PMKİ ve SAS timleri görev aldı.
Bölge halkı askerlerimize böyle sevgi gösterisinde bulundu.
Bölge halkı askerlerimize böyle sevgi gösterisinde bulundu.

Halk geri döndü

Bölgeyi daha önce terk etmek zorunda kalan halk, güvenliğin sağlanmasının ardından evlerine dönmeye başladı. Huzur ve istikrarın sağlanmasına yönelik teröristlerin zarar verdiği Afrin Barajı, Türkiye tarafından onarıldı, acil yardım hastanesi açıldı, halka gıda yardımı yapıldı.

Mehmetçik tarafından kurulan sahra fırınıyla da bölgede günde 15 bin ekmek dağıtıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >