Güvenlik Uzmanı Ağar açıkladı: Gara'da 53'ten fazla terörist etkisiz hale getirildi

Arşiv
Arşiv

Gara'daki operasyon sırasında PKK'nın katlettiği 13 şehit hakkında açıklamalarda bulunan Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar, "Bu mağaralarda gizlenen teröristlerin bulundukları mağaraların ağızları vurulunca ağızları çöktü pek çoğunun, içeride kalanlar var. O yüzden bilmiyoruz ama benim tahminim etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53’ten çok daha fazla" dedi.

Gara'daki operasyon sırasında PKK'nın alçakça katlettiği 13 şehit hakkında Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağar canlı yayında 'sahadan gelen bir başka bilgi var' diyerek "Yapmış oldukları telsiz konuşmalarında pek çok gruptan haber alamıyorlar gruplarla irtibatları kopmuş durumda sebebi ne? Bu mağaralarda gizlenen teröristlerin bulundukları mağaraların ağızları vurulunca ağızları çöktü pek çoğunun, içeride kalanlar var. O yüzden bilmiyoruz ama benim tahminim etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53’ten çok daha fazla" ifadelerini kullandı.

Ağar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"SİHA ve İHA'lardan kaçmak için dağların altını oydular"

Güneydoğu’daki özellikle çözüm süreci döneminde Güneydoğu’nun dağlarına çok yoğun şekilde silah mevzisi ve yığınakları sığınak olarak yaptılar. Şimdi hala harekat yapıldıkça operasyon yapıldıkça bunlar ortaya çıkıyor. Korkunç bir şekilde dağların altını oydular. Sebebi belli; hava akınlarından SİHA ve İHA’ların gözetlemesinden keşfinden korunmak maksadıyla yaptılar.

Gara’da kendilerini çok rahat hissediyorlardı. Her ne kadar bununla ilgili çok yoğun bir efor sarf etmiş olsalar da yüzlerce binlerce mağarayı veya ini geliştirerek bu hale getirmiş olsalar bile bizim pilotlarımız bizim nişancılarımız o kadar maharetli ki pek çok mağaranın ağzını vurarak mağaraların ağızlarını çökerttiler.

"Mağaralar vurulunca teröristler altında kaldı"

Şimdi bir detay bizimkiler 53 tane etkisizleştirilen teröriste dair rakam paylaştılar. Bununla ilgili çok güçlü bir analiz mekanizması var bununla ilgili teyit üzerinden bunu söylerler ama sahadan gelen bir başka bilgi daha var. Yapmış oldukları telsiz konuşmalarında pek çok gruptan haber alamıyorlar gruplarla irtibatları kopmuş durumda sebebi ne? Bu mağaralarda gizlenen teröristlerin bulundukları mağaraların ağızları vurulunca ağızları çöktü pek çoğunun içeride kalanlar var. Göçüğün içinde kalanlar var. O yüzden bilmiyoruz ama benim tahminim etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53’ten çok daha fazla…

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >