Güzelliği ile ünlü Mısır kraliçesi Nefertari'nin vücut parçaları bulundu

Nefertari'nin vücut parçaları ortaya çıkarıldı.
Nefertari'nin vücut parçaları ortaya çıkarıldı.

Antik Mısır'ın güzelliğiyle ünlü kraliçesi Nefertari'ye ait vücut parçaları bulundu.

Mısır'daki Kraliçeler Vadisi'nde Firavun II. Ramses'in eşi olan Nefertari'ye ait mumyalanmış kol ve bacak parçaları bulundu. Nefertari, güzelliği nedeniyle Mısır'da 'uğruna güneşin doğduğu kadın' olarak tanımlanıyordu. İlk olarak 1904 yılında keşfedilen kraliçenin türbe mezarında bulunan dizlerin Nefertari'ye ait olduğu kesinleşti.

Araştırma ekibinin başında bulunan York Üniversitesi'nden Joann Fletcher; "Onun rolü, büyük firavun Ramses halkın karşısına çıkıp güç gösterisi yaptığı zamanlarda dekoratif ve göze hitap eden bir unsur olarak eşinin yanında durmaktı. Ben aslında Nefertari'nin tahtın arkasındaki güçlü ve çarpıcı bir kadın olduğunu düşünüyorum" açıklamasını yaptı.Vücut parçalarının Nefertari'ye ait olduğu nasıl anlaşıldı?
Araştırma ekibi bunu çözmek için İtalya'nın Torino kentinde bulunan Mısır Müzesi'nde kalıntıları bir dizi teste tabi tuttu. Radyokarbon ve X ışını testleri kullanılarak diz kalıntıları eski ve modern kadın örnekleriyle karşılaştırıldı ve mumyalama kimyası üzerinde de incelemeler yapıldı. Elde edilen bulgulara göre parçaların muhtemelen 40-50 yaşlarında, yüksek sosyal statüye sahip bir kadına ait olduğu anlaşıldı. Mumyalama maddelerinin kimyası ve mezarda bulunan çesitli nesnelere yapılan analizle birlikte bacak ve diz parçalarının Nefertari'ye ait olduğu netleşti.