Halk Bank'ta o gece ne oldu? İşte dakika dakika yaşananlar

Halkbank
Halkbank

Halk Bank'ta cuma gecesi döviz kuru mevcut piyasa verilerinin çok altında verilmiş ve bankanın açıklamasına göre pek çok işlem yapılmıştı. Yine Halk Bank yetkilileri yaptıkları açıklamada sorunun yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını ve yapılan işlemlerin iptal edildiğini açıklamıştı.

Cuma gecesi meydana gelen olayın arkasından Bloomberg çıktı. İşte dakika dakika Halk Bank'a çekilen operasyonun detayları...

Döviz kuru bilgilerinin internette hatalı yer almasının arkasından Bloomberg çıktı. Halk Bank düşük kurdan yapılan işlemleri iptal etti. Halk Bank'ta cuma gecesi döviz kuru bilgilerinin internette 39 dakika süreyle hatalı yer almasının perde arkası aralandı.

Banka ve müşterilerde herhangi bir kâr veya zarar oluşmadı. Banka hatalı veri akışı sağlayan Bloomberg hakkında hukuki işlem başlatacak.

Bütün dünyada bankalar uygulayacakları kur bilgileri de dahil birçok finansal datayı Bloomberg veya Reuters gibi sistemlerden otomatik olarak sağlıyor. Bu hizmetler için söz konusu kuruluşlara para ödeniyor. Veri kaynaklarından gelen kur bilgilerini bankalar kendi sistemlerine aktarıyor. Cuma gecesi başta Halk Bank ve ING olmak üzere birçok bankada da kur bilgilerinin hatalı yayınlanması Bloomberg'in BGN (Bloomberg Generic) sisteminden kaynaklandı.

Halk Bank, Bloomberg'in hatalı veri aktarımını tespit ettikten sonra şirket yetkilileriyle görüştü. Şirket hatasını kabul ederek, güncelleme yaptı.

Halk Bank, hatalı veri girerek döviz kurlarında manipülasyona neden olan Bloomberg hakkında hukuki işlem başlatmaya hazırlanıyor.

Dakika dakika operasyon

Saat: 22.01

İnternet bankacılığında kullanılan döviz kurlarında hata oluştu. Piyasada işlem yapıldıkça kademeli olarak düşüş yaşandı. Kur 6.56 TL'den başlayarak 3.88 TL'ye kadar geriledi.

Saat: 22.39

Kurdaki düşüş 39 dakika sürdü. Sistemdeki sıkıntının kaynağı araştırıldı. Sorunun tespiti için arayüz firmasıyla görüşüldü.

Saat: 22.57

Swap point verisinin Bloomberg'den hatalı yayınlandığı tespit edilir edilmez internet şubeleri üzerinden alım-satım işlemleri durduruldu. Banka Bloomberg yetkililerine ulaştı. Yayınladıkları hatalı verileri kontrol etmeleri istendi.

Saat: 23.42

Bloomberg hatasını anlayıp verileri güncelledi. Böylece kur bilgileri siteye yeniden girildi.

İşlemler iptal edildi

Peki Halk Bank'ın internet sitesinden o saatte döviz işlemi yapıldı mı? Bloomberg kaynaklı hatalı kur datasıyla sınırlı sayıda işlem gerçekleşse de bunlar banka tarafından tespit edilip iptal edildi. Sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarında olduğu gibi söz konusu tutar milyarlarca dolar filan değil. 4 milyon dolar tutarındaki işlemlere de anında bloke konuldu ve iptal edildi. Söylentilerin aksine düşük kurdan yapılan sınırlı sayıdaki alım, swift ve EFT sistemi o saatte kapalı olduğu için müşteri hesaplarından başka yere transfer olmadı. Dolayısıyla bankanın ve müşterilerinin kâr veya zararı yok.

Başka bankalarda niye olmadı?

Şimdi diyebilirsiniz ki, neden başka bankalarda bu hata olmadı. Evet, her banka finansal datayı Bloomberg veya Reuters'tan alıyor. Ancak bazı bankalar aldıkları kur verisini piyasalar kapandıktan sonra müşterisine en iyi fiyatı verecek şekilde sürekli güncellemiyor. Halkbank ise bu güncellemeyi yapanlardan...

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / SABAH.COM