Hanau'da ırkçı terör kurbanları için asılan posterlere 'gamalı haç' çizildi

Hanau saldırısında hayatını kaybedenler için anma programları düzenlendi
Hanau saldırısında hayatını kaybedenler için anma programları düzenlendi

Geçtiğimiz sene aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişinin katledildiği Almanya'nın Hanau kentinde gerçekleşen ırkçı saldırı anıldı. Saldırının yıl dönümünden iki gün sonra ise kurbanlar adına dikilen anıt tahrip edildi, posterlere gamalı haç çizildi. Olay hakkında açılan soruşturmanın devlet güvenlik birimine devredildiği kaydedildi.

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020'de ırkçı terör saldırısında yaşamını yitiren, aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişi anısına Köln'de yapılan anıt tahrip edilipkurbanların fotoğrafları yırtıldı, Frankfurt'ta kurbanların yer aldığı posterlere gamalı haç çizildi.

Köln'ün Rodenkirchen semtinde Ren Nehri kenarında terör kurbanlarının anısına yapılan anıt, saldırının yıl dönümünden iki gün sonra tahrip edildi. Kurbanların fotoğraflarının ve isimlerinin bulunduğu afişler sökülüp yırtılarak nehir kenarına atıldı.

  • Polis Köln'de dün yaşanan saldırıyı doğrulurken, başlangıçta mala zarar verme gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın devlet güvenlik birimine devredildiğini bildirdi.

Almanya'da ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin anıldığı yürüyüşe binlerce kişi katıldı
Almanya'da ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin anıldığı yürüyüşe binlerce kişi katıldı

Frankfurt'ta gamalı haç çizildi


Frankfurt'ta ise ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin posterlerine kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce gamalı haç çizildiği kaydedildi.

Polisten yapılan açıklamada, kalın bir keçeli kalemle kurbanların fotoğraflarının yer aldığı posterlere gamalı haç çizildiği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türk'ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Rathjen'in avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Başbakan Angela Merkel ise saldırıyla ilgili "Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır" açıklamasında bulunmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >