Hastaneye yatış ve ölümleri yüzde 85 azaltan COVID-19 ilacı geliştirildi

Arşiv
Arşiv

İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK), koronavirüse yakalanan riskli hastaların hastaneye yatışını ve ölüm oranlarını yüzde 85 azaltan bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, VIR-7831 adı verilen ilaç, California merkezli Vir Biotechnology ile ortaklaşa geliştirildi.

İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline'dan (GSK) yapılan açıklamaya göre, COVID-19 bulaşması durumunda hastaneye yatma riski yüksek olduğu düşünülen 583 hastanın katıldığı testlerde, monoklonal antikor tedavisine dayanan ilacın hafif ve orta vakalarda hastaneye yatış veya ölümleri yüzde 85'e kadar azalttığı ancak bir faydası olmadığı için ağır vakalarda kullanılmasının durdurulduğu belirtildi.

İlacın hem virüsün sağlıklı hücrelere girmesini önlediği hem de bağışıklık sisteminde halihazırda enfekte olmuş hücreleri temizlemesine yardım ettiği belirlendi.

ABD ve İngiltere'de acil durum kullanımı için izin istenecek

Şirket, ABD'de acil durum kullanım izni isteyeceğini, İngiltere'de de başvuru yapılabileceğini belirtti.

GSK yetkilisi Dr. Hal Barron, ilacın hastalara böylesine bir fayda sağlamasından memnun olduklarını, VIR-7831'i mümkün olan en kısa sürede sunmayı istediklerini kaydetti.


Monoklonal antikor nedir?

  • Monoklonal antikorlar, insanlara Kovid-19 bulaştığında vücudun doğal olarak ürettiği antikorların laboratuvarda çoğaltılmasıyla elde ediliyor. Son derece ümit verici bir tedavi olarak görülse de üretilmelerinin çok pahalı olması, yaygın kullanımını sınırlandırabilir.
  • İlaç, kanser hastaları gibi bağışıklık sistemleri zayıflamış kişiler için önemli görülüyor.