Hatay'ın en gözde apartmanlarındandı: Depremden bir gün önce yıkım kararı alınmış

Eda Apartmanı'nın enkazı
Eda Apartmanı'nın enkazı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 120 kişiye mezar olan Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Eda Apartmanı ile ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıktı. Apartman sakinleri, depremden bir gün önce toplanarak 42 yıllık binanın yıkılıp yeniden yapılması kararı almış.

Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Piri Reis Mahallesi'nde denize sıfır konumda bulunan Eda Apartmanı da 42 yıl önce dönemin ünlü müteahhitlerinden Nafiz Soyer tarafından inşa edildi.

Depreme kadar da bölgenin en gözde apartmanlarından biriydi. Hatta depremden önce verilen ilanlarda da bazı daireler 7 milyon 750 bin liraya satışa çıkarılırken, bazı daireler ise 19 bin 500 liraya kiralanıyordu.

Ancak Kahramanmaraş'ta 6 Şubat günü sabaha karşı yaşanan 7,7'lik büyük depremde Eda Apartmanı da yerle bir oldu.

Eda Apartmanı konumu ve manzarası nedeniyle en gözde apartmanlardandı
Eda Apartmanı konumu ve manzarası nedeniyle en gözde apartmanlardandı

128 kişiden 8'i kurtulabildi

48 dairede 128 kişinin yaşadığı binadan sadece 8 kişi yaralı kurtuldu. Birçoğu çocuk 120 kişi ise hayatını kaybetti. Kurtulan 8 kişiden ikisi ise bir bankada çalışan Özlem Hanım ve kızıydı. Sarsıntının başladığı anlarda kızını da alıp birinci kattaki daireden kaçmayı başaran Özlem Hanım'ın anne ve babası da kurbanlar arasındaydı.

Bir gün önce yıkım kararı alınmış

Sabah gazetesinin haberine göre, depremden günler sonra ortaya çıkan bir ayrıntı yürekleri dağladı. 5 Şubat günü, yani depremden sadece bir gün önce toplanan apartman sakinlerinin, 42 yıllık binayı yıktırıp yeniden inşa edilmesi yönünde karar aldıkları ortaya çıktı.

Yerle bir olan Eda Apartmanı'nın enkaz fotoğrafının paylaşıldığı bir sosyal medya hesabının altında yorum yazan bankacı Özlem Hanım'ın ev sahibi Filiz Yürüyen, "Bir gün önce apartman yönetiminden oybirliğiyle binanın yıkılıp yeniden yapılma kararı çıkmıştı ama kısmet olmadı" dedi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >