Hava kirliliği resmen ilk kez 'ölüm sebebi' olarak kayda geçti

Arşiv
Arşiv

İngiltere'de 2013'te bir kız çocuğu 'şiddetli astım nedeniyle akut solunum yetmezliği' sonucu hayatını kaybetti ancak ailesi karara itiraz etti. Küçük Ella'nın hava kirliliği nedeniyle öldüğü anlaşıldı. Hava kirliliği İngiltere'de ilk kez ölüm sebebi olarak kayıtlara geçti

İngiltere'de 2013 yılında geçirdiği astım kriziyle hayatını kaybeden küçük kız tarihe geçti.

Londra'nın en yoğun yollarından birinin yakınında yaşayan Ella Adoo-Kissi-Debrah, geçirdiği şiddetli astım krizinin ardından öldü.

Küçük Ella'nın ailesi çocuklarının ölümünden hava kirliliğini sorumlu tuttu ve kayıtların düzeltilmesi için yasal yollara başvurdu.

Aile uzun yıllar süren mücadeleyi kazandı ve hava kirliliği İngiltere'de ilk kez resmi kayıtlara ölüm sebebi olarak yazıldı.

30'dan fazla kez kriz geçirdi

Üç yıl boyunca tekrarlayan ve 30'dan fazla kez kriz geçirerek hastaneye yatırılan 9 yaşındaki İngiliz kız için İngiliz mahkemeleri hava kirliliğinden hayatını kaybedip kaybetmediğine dair soruşturma başlatmıştı. Küçük Ella'nın 27 kere hastaneye yatırıldığı ortaya çıkmıştı.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın işlek caddelerinden South Circular'a 30 metre mesafede yaşayan kız için 2014 yılında yapılan ilk çalışma sonrası, ölüm sebebi şiddetli astımın neden olduğu akut solunum yetmezliği olarak belirtilmişti.

Geçen yıl karar iptal edildi

2018 yılına dair yayınlanan raporda ölüm sebebinde hava kirliliğine dair yeni kanıtlar bulunurken 2019 yılında şiddetli astımın neden olduğu akut solunum yetmezliği kararı iptal edilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >