Hava kirliliğinin depresyona neden olduğu belirlendi

Hava kirliliği ruh sağlığını olumsuz anlamda etkiliyor.
Hava kirliliği ruh sağlığını olumsuz anlamda etkiliyor.

İngiltere'de yapılan bir araştırma hava kirliliğinin depresyona neden olduğunu ortaya koydu. Araştırmada kirliliğe maruz kalanların depresyona girme riskinin yüzde 10, intihar etme riskinin de yüzde 2 arttığı belirtildi. Araştırmanın sonuçları, Environmental Health Perspectives dergisinde yayımlandı.

İngiltere'de bulunan University College London'dan (UCL) Dr. Isobel Braithwaite ve ekibi, şimdiye kadar 16 ülkede yayımlanmış 25 çalışmanın detaylı incelemesi sonucu hava kirleticilerden partikül maddenin (PM 2.5) her bir metreküplük havada 10 mikrogramlık artışının, depresyon riskini yükselttiğini tespit etti.

Hava kirliliği akıl sağlığına da zararlı

Araştırmada, uzun süre bu miktarda kirliliğe maruz kalanların kalmayanlara göre depresyona girme riskinin yüzde 10, intihar etme riskinin de yüzde 2 arttığı belirtildi.

  • Braithwaite, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin genel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin bir kısmının bilindiğini ifade ederek, kirliliğin akıl sağlığına da zararlı olduğunu söyledi. Hava kirleticilerden partikül maddenin soluma ve kan dolaşımı yoluyla beyne ulaştığını aktaran Braithwaite, bunun da sinir hücrelerine zarar verdiğini ve stres hormonu üretiminde değişikliklere yol açtığını ifade etti.

Yakın zamanda Çin'de yürütülen başka bir araştırmada da hava kirliliğine düşük düzeylerde maruz kalmanın bile ölüm riskini artırabileceği belirtilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >