Hava kirliliğinin zararı bir paket sigarayla aynı

Son araştırmalar hava kirliliğinin vücudumuza bir paket sigara kadar zarar verdiğini gözler önüne seriyor.

Şehirleşme, trafik, koca koca binalar, fabrikalar... Daha pek çok şey sayılabilir ancak tüm bunların verdiği zararın telafisini rakamlarla ifade etmek çok zor. Son araştırmalar, günümüzde kritik seviyelere ulaşan hava kirliliğinin vücudumuza bir paket sigara ile eşdeğer bir zarar verdiğini ortaya koydu.

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu uyarısında bulundu.

Hava kirliliği kritik boyutlara ulaştı.
Hava kirliliği kritik boyutlara ulaştı.

Sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını 'JAMA Journal'da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Öyle ki; kirlilik nedeniyle iklimlerde de gözle görülür boyutlarda değişim yaşanıyor.
Öyle ki; kirlilik nedeniyle iklimlerde de gözle görülür boyutlarda değişim yaşanıyor.
  • Araştırma kapsamında ABD'nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.
Böyle giderse herkes günlük hayatında maske ile gezmek zorunda bile kalabilir.
Böyle giderse herkes günlük hayatında maske ile gezmek zorunda bile kalabilir.

Yaşınıza üç yıl daha ekliyor!

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesinden Dr. Graham Barr, "Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor."ifadesini kullandı.

Hava kirliliği tıpkı sigara içmek gibi cildi yaşlandırıyor.
Hava kirliliği tıpkı sigara içmek gibi cildi yaşlandırıyor.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesinden Dr. Joel Kaufman da "Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Washington Üniversitesinden Dr. Joel Kaufman
Washington Üniversitesinden Dr. Joel Kaufman

ABD'de 2011'de 107 bin kişi öldü

ABD'de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD'de yalnızca 2011'de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >