Hayat ne zaman normale dönecek? Aşıyı bulan Türk profesör açıkladı

Uğur Şahin
Uğur Şahin

Pfizer ile birlikte koronavirüse karşı yüzde 90 koruma sağladığı belirlenen aşıyı geliştiren Biontech firmasının kurucusu Prof Dr. Uğur Şahin; önümüzdeki kış aylarının zorlu geçeceğini, ancak bir sonraki kış aylarında hayatın normale dönebileceğini belirtti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Uğur Şahin, "Hayat ne zaman normale dönecek?" sorusuna yanıt verdi. Önümüzdeki kış aylarının zorlu geçeceğinin altını çizen Şahin, bir sonraki kış aylarında ise hayatın normale dönmesini beklediğini söyledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin, böyle yüksek etkisi olan bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın belki yüzde 90 değil fakat yüzde 50 azalacağından emin olduğunu ifade ederek, bunun bile pandeminin yayılmasını önemli ölçüde düşüreceğini kaydetti.

"Nisan ayına kadar 300 milyon doz aşı dağıtılacak"

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda, aşının bu kış sonunda ya da gelecek yılın başında dağıtılmaya başlanacağını belirten Şahin, amaçlarının Nisan ayına kadar dünya genelinde en az 300 milyon doz dağıtmak olduğunu bildirdi.

Gelecek kış (2022 yılı) normal hayata dönülebileceğini vurgulayan Şahin, tüm aşılama programının gelecek sonbahardan önce bitirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz aylarının da virüsle mücadelede yardımcı olacağını ifade eden Şahin, gelecek yılın sonbahar aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranına ulaşmanın gerekli olduğunu söyledi.

Ciddi bir yan etki görülmedi

  • Aşının yan etkilerinin, aşının yapıldığı yerde birkaç gün süren ağrı ve bazı deneklerde yine birkaç gün süren hafif ateş olduğunu belirten Şahin, çalışmayı durduracak ya da ara verecek kadar ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadıklarını da aktardı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >