Hayatı '1 milimetre' ile kurtuldu

Hayatı 1 milimetreyle kurtulan Furkan Polat ve doktoru
Hayatı 1 milimetreyle kurtulan Furkan Polat ve doktoru

İzmir'in Dikili ilçesinde güvercini kediden kurtarmak için çıkmaya çalıştığı çatıdan düşen 12 yaşındaki Furkan Polat'ın bacağına saplanan 22 santimetre uzunluğundaki demir, riskli bir ameliyatla alındı.

Dikili ilçesindeki evlerinin çatısında güvercin besleyen Furkan Polat, geçen cumartesi günü arkadaşına bir güvercin hediye etti. Hediye ettiği güvercine başka bir binanın çatısında bir kedinin saldırdığını fark eden Polat, kuşu kurtarmak için çatıya tırmandı. Bu esnada dengesini kaybederek yaklaşık 2 metre yükseklikten düşen çocuğun bacağına inşaat demiri saplandı.

Bacağına 22 santimetre demir saplandı
Yaklaşık 22 santimetre uzunluğundaki demirin bir kısmı itfaiye ekiplerince kesildi. Polat, daha sonra Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Doktorlar, yaptıkları muayenede demirin bacakta bulunan atardamar ve sinirlere yakın bir noktada olduğunu tespit etti.
Bacağına 22 santimetre demir saplandı Yaklaşık 22 santimetre uzunluğundaki demirin bir kısmı itfaiye ekiplerince kesildi. Polat, daha sonra Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Doktorlar, yaptıkları muayenede demirin bacakta bulunan atardamar ve sinirlere yakın bir noktada olduğunu tespit etti.
"1 milim kaysaydı, hastaneye yetişemezdi"
"Demir parçası bacakta bir milim sağa ve sola kaysaydı, belki hastaneye bile yetişemezdi. Demirin çıkarılması sırasında atardamarın zarar görmemesi için çok hassas bir ameliyat yaptık. Damarsal bir yaralanma olsaydı hastamızın yaşamını ya da bacağın kaybetme riski vardı. Hastamız çok büyük bir şansla kurtuldu. Şu anda sağlık durumu gayet iyi, yürüme fonksiyonlarında da herhangi bir sorun yok. 2-3 milimetre ile hayatı kurtulmuş oldu."
"1 milim kaysaydı, hastaneye yetişemezdi" "Demir parçası bacakta bir milim sağa ve sola kaysaydı, belki hastaneye bile yetişemezdi. Demirin çıkarılması sırasında atardamarın zarar görmemesi için çok hassas bir ameliyat yaptık. Damarsal bir yaralanma olsaydı hastamızın yaşamını ya da bacağın kaybetme riski vardı. Hastamız çok büyük bir şansla kurtuldu. Şu anda sağlık durumu gayet iyi, yürüme fonksiyonlarında da herhangi bir sorun yok. 2-3 milimetre ile hayatı kurtulmuş oldu."
"Dikkatli olma konusunda aileme söz verdim" 
Kedinin saldırdığı güvercini kurtarmak için dengesini kaybettiğini anlatan Polat, "Bacağıma demirin battığını gördüm. Pantolonuma saplanan bir demir parçasını kendim çıkardım. Sonra bacağıma saplanan demiri fark ettim. Tekrar yürüyemeyeceğim diye çok korktum. Ameliyattan sonra sağlığıma kavuştum, doktorlara çok teşekkür ediyorum. Güvercinlere bakmaya devam edeceğim ancak daha dikkatli olma konusunda aileme söz verdim" şeklinde konuştu.
"Dikkatli olma konusunda aileme söz verdim" Kedinin saldırdığı güvercini kurtarmak için dengesini kaybettiğini anlatan Polat, "Bacağıma demirin battığını gördüm. Pantolonuma saplanan bir demir parçasını kendim çıkardım. Sonra bacağıma saplanan demiri fark ettim. Tekrar yürüyemeyeceğim diye çok korktum. Ameliyattan sonra sağlığıma kavuştum, doktorlara çok teşekkür ediyorum. Güvercinlere bakmaya devam edeceğim ancak daha dikkatli olma konusunda aileme söz verdim" şeklinde konuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >