HDP'li 4 belediye başkanı 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan gözaltına alındı

​HDP'li 4 belediye başkanı 'silahlı terör örgütü ile olan kirli bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı.

Barış Pınarı Harekatı üstün başarı ve kararlılıkla sürerken, yurt içinde ve sınırlarımızın ötesinde terör temizliği durmaksızın devam ediyor. Alınan istihbaratlar sonucunda HDP'li 4 belediye başkanının silahlı terör örgütüne üye olduğu bilgisine ulaşıldı. Hakkari, Yüksekova, Nusaybin ve Erciş belediye başkanları ile bazı HDP'li yöneticiler gözaltına alındı.

HDP'li dört belediye başkanı gözaltına alındı.

Hakkari’de sabahın erken saatlerinde Belediye Başkanı Cihan Karaman polis operasyonuyla gözaltına alındı.

Operasyonda gözaltına alınan Karaman, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldü. Güvenlik güçleri belediye önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Belediye personelinin içeri alınmadığı belediye binasında polisler arama yapıyor.

Öte yandan Yüksekova Belediyesinde de arama yapıldığı belirtildi.

HDP'li ilçe Belediye Başkanı Yıldız Çetin polis ekipleri tarafından ifadesini vermek üzere karakola götürülüyor. AA
HDP'li ilçe Belediye Başkanı Yıldız Çetin polis ekipleri tarafından ifadesini vermek üzere karakola götürülüyor. AA

Erciş Belediye Başkanı gözaltında

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölücü terör örgütü PKK/KCK ve iş birlikçilerinin deşifre edilmesi ve faaliyetlerinin engellenmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda, HDP'li ilçe Belediye Başkanı Yıldız Çetin, meclis üyesi Bayram Çiçek, HDP İlçe Başkanı Şakir Asıl ve ilçe yöneticisi Hücret Kandemir gözaltına alındı.

  • Şüphelilerin ev, iş yeri ve üst aramasında çok sayıda örgütsel dokümanla dijital materyal ele geçirildi. Gözaltına alınan 4 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Yüksekova ve Nusaybin'de de operasyon

Hakkari'nin Yüksekova Belediye Başkanı HDP’li İrfan Sarı, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı.

Mardin'in Nusaybin İlçe Belediye eş başkanları Avukat Semire Nergiz ve Ferhat Kut ile Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >