Hem zayıflatıyor hem kalbi koruyor! Ramazan sofralarınızdan eksik etmeyin

Sahur
Sahur

Mutfaklardan eksik olmayan bildiğiniz salatalığın, bilmediğiniz faydaları...

Sofralardan, özellikle salata menülerinden eksik olmayan salatalıkların cilt sağlığının yanı sıra, insan sağlığına sayısız faydası var.

B vitamini deposu salatalık halsizlik, kansızlık, ağız yaraları, dikkat dağınıklığı, unutkanlık ve bunun gibi şikayetlerin çözümünde yardımcı besin kaynaklarının başında gelir. Aynı zamanda doğal bir sıvı takviyesi olan salatalığın, % 96'sı su. Tüm bunlar dışında salatalığın sağlığa birçok faydası var.

işte mutfaklardan eksik olmayan salatalığın bilinmeyen faydaları...

Antioksidan özelliği vardır

                  
                  
                  
                  
                  
                  Salatalık C vitamininin yanı sıra, içerdiği birçok mineralle antioksidan özelliğe sahiptir.
Antioksidan özelliği vardır Salatalık C vitamininin yanı sıra, içerdiği birçok mineralle antioksidan özelliğe sahiptir.
Kalbi korur

                  
                  
                  
                  
                  
                  Kolesterolü düşüren salatalık, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Salatalıktaki potasyum içeriği, birçok sağlık sorununu önleyici rol oynar ve kalp sağlığını korur.
Kalbi korur Kolesterolü düşüren salatalık, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Salatalıktaki potasyum içeriği, birçok sağlık sorununu önleyici rol oynar ve kalp sağlığını korur.
Obeziteyi önler

                  
                  
                  
                  
                  
                  Beslenme düzeninde sebze ve meyvelere ağırlık vermek, kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi birçok sağlık sorununa karşı önleyici bir rol oynar.
Obeziteyi önler Beslenme düzeninde sebze ve meyvelere ağırlık vermek, kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi birçok sağlık sorununa karşı önleyici bir rol oynar.
Cildi güzelleştirir

                  
                  
                  
                  
                  
                  Salatalığın içerdiği vitamin ve antioksidanlar, cilt bakımında oldukça etkilidir. Yüzdeki şişlikleri, iltihap ve tahrişi gideren salatalık, özellikle gözaltı şişlikleri için sık sık önerilir. Aynı zamanda güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılan salatalık, birçok kadının tercih ettiği doğal bir bakım ürünüdür.
Cildi güzelleştirir Salatalığın içerdiği vitamin ve antioksidanlar, cilt bakımında oldukça etkilidir. Yüzdeki şişlikleri, iltihap ve tahrişi gideren salatalık, özellikle gözaltı şişlikleri için sık sık önerilir. Aynı zamanda güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılan salatalık, birçok kadının tercih ettiği doğal bir bakım ürünüdür.
Tırnakları korur ve güçlendirir

                  
                  
                  
                  
                  
                  İçerdiği minerallerle tırnakların bakımı için oldukça etkili bir besindir; tırnakları korur ve güçlendirir.
Tırnakları korur ve güçlendirir İçerdiği minerallerle tırnakların bakımı için oldukça etkili bir besindir; tırnakları korur ve güçlendirir.
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir

                  
                  
                  
                  
                  
                  Salatalık idrar söktürücü özelliğe sahip besinler arasındadır. İçerdiği bol miktarda su, potasyum ve düşük sodyum sayesinde kilo ve tansiyonu düzende tutar.
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir Salatalık idrar söktürücü özelliğe sahip besinler arasındadır. İçerdiği bol miktarda su, potasyum ve düşük sodyum sayesinde kilo ve tansiyonu düzende tutar.
Ağız sağlığını korur

                  
                  
                  
                  
                  
                  Uzmanlar diş ve diş eti hastalıklarına karşı salatalık suyunu öneriyor. Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirerek ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca salatalık mideyi de yatıştırdığından, mideden gelen ağız kokusunu ortadan kaldırarak nefeste ferahlık sağlar.
Ağız sağlığını korur Uzmanlar diş ve diş eti hastalıklarına karşı salatalık suyunu öneriyor. Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirerek ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca salatalık mideyi de yatıştırdığından, mideden gelen ağız kokusunu ortadan kaldırarak nefeste ferahlık sağlar.
Kilo vermeye başlarsınız

                  
                  
                  
                  
                  
                  Bağırsakları yumuşatıp kabızlığı giderdiğinden, düzene giren sindirim sisteminiz sayesinde kilo alımınız yavaşlar ve hatta kilo verirsiniz.
Kilo vermeye başlarsınız Bağırsakları yumuşatıp kabızlığı giderdiğinden, düzene giren sindirim sisteminiz sayesinde kilo alımınız yavaşlar ve hatta kilo verirsiniz.
Salatalık turşusu bakterilerle savaşta

                  
                  
                  
                  
                  
                  Salatalık turşusunda bağırsaktaki zararlı büyümeleri önleyen ve yanmaları azaltan probiyotikler vardır ve bunlar kötü bakterilerle mücadele eder. Ancak yediğiniz salatalık turşularının tuzuna dikkat ediniz.
Salatalık turşusu bakterilerle savaşta Salatalık turşusunda bağırsaktaki zararlı büyümeleri önleyen ve yanmaları azaltan probiyotikler vardır ve bunlar kötü bakterilerle mücadele eder. Ancak yediğiniz salatalık turşularının tuzuna dikkat ediniz.
Her öğün tüketin

                  
                  
                  
                  
                  
                  Salatalık hem ucuz hem sağlıklı olmasıyla, her öğün sofralarda bulunması gereken yiyeceklerin başında eliyor. Kahvaltıda söğüş, akşam yemeği ana öğününde salatada, öğlen yemeğinde yoğurtla, ara öğünde hafif tuzlayarak yiyebilirsiniz.
Her öğün tüketin Salatalık hem ucuz hem sağlıklı olmasıyla, her öğün sofralarda bulunması gereken yiyeceklerin başında eliyor. Kahvaltıda söğüş, akşam yemeği ana öğününde salatada, öğlen yemeğinde yoğurtla, ara öğünde hafif tuzlayarak yiyebilirsiniz.
Salatalık ile yapabilecekleriniz

                  
                  
                  
                  
                  
                  Hem yağ yakımını hızlandıracak hem sizi sağlıkla serinletecek salatalık çayı ve salatalık dondurması kolaylıkla yapabileceğiniz önerilerimizden. Yaz mevsiminde neredeyse bütün yeşil sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz. Tüm yeşillikler göbek yağlarınızdan kurtulmanızı, sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
Salatalık ile yapabilecekleriniz Hem yağ yakımını hızlandıracak hem sizi sağlıkla serinletecek salatalık çayı ve salatalık dondurması kolaylıkla yapabileceğiniz önerilerimizden. Yaz mevsiminde neredeyse bütün yeşil sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz. Tüm yeşillikler göbek yağlarınızdan kurtulmanızı, sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
Sıcak yaz günlerinde içinizi serinletecek salatalık dondurması

                  
                  
                  
                  
                  
                  Sıcak yaz günlerinde salata ile yapabileceğiniz lezzetlerin başında salata dondurması geliyor. Kalorisiz bu lezzete bayılacaksınız. Yapımı oldukça kolay; tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirin ve kalıplara koyup dondurun.
Sıcak yaz günlerinde içinizi serinletecek salatalık dondurması Sıcak yaz günlerinde salata ile yapabileceğiniz lezzetlerin başında salata dondurması geliyor. Kalorisiz bu lezzete bayılacaksınız. Yapımı oldukça kolay; tüm malzemeleri mutfak robotundan geçirin ve kalıplara koyup dondurun.
Gerekli malzemeler

                  
                  
                  
                  
                  
                  1 adet salatalık
1 adet limon
90 gr. pudra şekeri
200 ml. su
Dondurma çubukları
Minik dondurma kapları
Gerekli malzemeler 1 adet salatalık 1 adet limon 90 gr. pudra şekeri 200 ml. su Dondurma çubukları Minik dondurma kapları
Salatalık çayı

                  
                  
                  
                  
                  
                  Tüm malzemeleri 1 gece önceden 1 litre su içinde bekletin ve sabah ve akşam aç karına 1 su bardağı için. Bu harika lezzet hem sindirim sisteminizi düzene sokacak hem sağlıkla zayıflamanızı sağlayacak.
Salatalık çayı Tüm malzemeleri 1 gece önceden 1 litre su içinde bekletin ve sabah ve akşam aç karına 1 su bardağı için. Bu harika lezzet hem sindirim sisteminizi düzene sokacak hem sağlıkla zayıflamanızı sağlayacak.
Gerekli malzemeler

                  
                  
                  
                  
                  
                  1 tane salatalık 
1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil 

1 dilimlenmiş limon 

Bir kaç dal taze nane
Gerekli malzemeler 1 tane salatalık 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil 1 dilimlenmiş limon Bir kaç dal taze nane