Her kırmızı göz, koronavirüs belirtisi demek değil

Konjonktiva koronavirüs belirtilenlerin en nadir olanı
Konjonktiva koronavirüs belirtilenlerin en nadir olanı

Koronavirüsün belirtilerine konjonktivitin de eklendi. Baharda artan alerjik reaksiyonlar ile göz kızarıklarında artış gözleniyor.Türk Oftalmoloji Derneği göz kızarıklığının tek başına koronavirüs olma sebebi sayılmaması gerektiğini savunarak hastanelere akın edilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca konjonktiva kırmızılığı koronavirüs belirtileri arasında nadir olarak görülüyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can, bahar günlerinde alerjik reaksiyonların artarak gözlerin kızardığını ifade ederek, bunun korona belirtisi olarak algılanıp hastane ve kliniklere akın edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Her kırmızı göz koronavirüs göstergesi değil

Prof. Dr. Can, yaptığı yazılı açıklamada, kırmızı gözlerin, koronavirüs değil, mevsimsel alerjik koşullar nedeniyle artış göstereceğini, her kırmızı gözün koronavirüs göstergesi olmadığını belirtti.

Gözlerdeki konjonktiva kırmızılığının, en az görülen koronavirüs semptomu olduğunu ifade eden Can, bu dönemde tüm pembe veya kızaran gözleri, koronavirüs semptomu olarak değerlendirmenin tıbbi ve bilimsel gerçeklerle bağdaşmayacağını vurguladı.

Yanlış algıyla hastanelere akın edilmemesi gerekiyor

Çiçeklerin açmakta olduğu, havadaki polen konsantrasyonunun arttığı bir dönemde alerjik konjonktivitenin toplumda görülme sıklığının da artacağını aktaran İzzet Can, bu nedenle oluşacak pembe göz durumlarının korona göz belirtisi olarak yanlış algılanıp, hastanelere akın edilmesine neden olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Can, şu bilgileri aktardı:

"Olası panik durumu göz polikliniklerinde yoğunlaşmaya, oluşturulmaya çalışılan sosyal izolasyon kurallarının çiğnenmesine ve böylece koronavirüs enfeksiyonun daha da hızlı yayılmasına yol açabilir.

Koronavirüs hangi semptomlarla geldi?

Konjonktiva koronavirüste en az görülen semptom

Koronavirüs hastalığı ile birlikte görülen belirtilere bakıldığında konjonktiva kırmızılığı en az görülen semptomdur. Koronavirüste en baskın belirti yüzde 87,9 ile ateş ve yüzde 67,7 ile kuru öksürük. Onları yorgunluk, balgam, nefes darlığı, kas ağrısı, baş ağrısı gibi bir dizi daha belirti takip ediyor. Pembe göz yani konjonktiva kırmızılığı yüzde 0,8 ile en düşük görülen belirti olarak dikkati çekiyor. Görüldüğü gibi göz kızarması ya da pembe göz denen belirti esasında korona hastalarının çok azında görülmektedir. Herkes açısından temasın en az olması gerektiği bir dönemdeyiz. Sosyal izolasyonu çok önemsiyoruz. Vatandaşlarımızı, koronavirüs bulaşmasını artırabilecek her tür alan ve eylemden uzak tutmaya çalışıyoruz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >