Hollanda'da burka yasağına 150 euro cezası!

Burka
Burka

Hollanda'da burka yasağı yürürlüğe girdi. Yasağa uymayanlara uygulanacak 150 euro para cezasının Müslümanların kurduğu Nida partisi tarafından karşılanacağı bildirildi.

Hollanda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren, kişilerin, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzlerini tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla kapatmasının yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, yasağın geçerli olduğu söz konusu yerlerde çalışanların, burkalı kadınların yüzünü açmasını veya binayı terk etmesini isteyebileceği, buna uyulmadığı takdirde ise polisin devreye girebileceği ve kişinin ceza alma riski olduğu belirtildi.

Yasağın, yüzünü işi nedeniyle kapatmak zorunda kalan kişileri, uzun süre hastanede kalan hasta ve onun ziyaretçileri ile eğlence ve kültürel etkinliklerde kullanılan maskeli giysileri kapsamadığı kaydedildi.

Hollanda'da yaklaşık 150 burkalı kadın olduğu tahmin ediliyor.

Cezaları Müslümanların kurduğu Nida Partisi ödeyecek

Hollanda basınında çıkan haberlerde ise burka yasağına uymayanların en az 150 euro para cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Ülkede Müslümanların kurduğu Nida partisi, iki hafta önce burka yasağı kapsamında verilecek cezaları üstleneceklerini duyurmuştu.

"Sivil Müdahale" endişesi

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Algemeen Dagblad, dün, burka yasağına ilişkin haberinde, halkın, burkalı bir kadından rahatsız olması halinde sözlü ve fiziki müdahale hakkına sahip olduğunu yazmıştı.

Haberde, bu hakkın, Hollanda Ceza Kanunu'nun, "halkın, bir kişinin suç işlediğine şahit olması durumunda fiziki müdahalede bulunabileceğini" öngören 53. maddesi kapsamına girdiği ve burka yasağının da bu kapsamda değerlendirileceği ileri sürüldü.

Ülkede başta Müslümanlar olmak üzere çok sayıda kişi, sosyal medyadan, bu madde doğrultusunda sivillerin müdahale hakkından ve gazetenin haberiyle adeta Müslümanları hedef göstermesinden rahatsız olduklarını paylaşmıştı.

Burka: Vücudun her tarafını örten, normal çarşaf ile kapanan kadınlar gibi, yüz kısmında peçeli kapalı olan bir örtü.
Burka: Vücudun her tarafını örten, normal çarşaf ile kapanan kadınlar gibi, yüz kısmında peçeli kapalı olan bir örtü.

Uluslararası Af Örgütü burka yasana karşı

Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi de bu hafta sosyal medya üzerinden, kadınların giyimlerinde seçme özgürlüğüne sahip olduğunu belirterek yasağa karşı olduklarını duyurmuştu.

Hollanda Danıştayı yasayı tavsiye etmiyor

Din özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle Hollanda Danıştayı tarafından tavsiye edilmeyen yasa, 2016'da Temsilciler Meclisi tarafından çoğunlukla kabul edilmişti.

Hollanda Senatosu da geçen sene, uzun süredir üzerinde tartışılan tasarıyı onaylamıştı.

Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht belediye başkanları geçen yıl, yasayı uygulamayı düşünmediklerini açıklamışlardı.

  • Burka Nedir?
  • Burka vücudun her tarafını örten, normal çarşaf ile kapanan kadınlar gibi, yüz kısmında peçeli kapalı olan bir örtü. Özellikle Afganistan’da giyilmesi zorunlu olan Burka, Taliban yönetiminde iken zorunluydu. Fakat yeni yönetimde serbestlik getirilmesine rağmen kadınlar halen giymeye devam ediyor.

Burka teriminin Türkçe sözlükte anlamı

-Yüz örtüsü

-Pakistan'da kadınların giydiği, çarşafa benzer bir giysi

-Kabe'nin örtüsü

-Her taraftan kapalı, giyenin önünü görmesi için yüz kısmı kafesli çarşaf

-Afganistan ve Pakistan kadınlarının yüzlerini örtmek için kullandıkları bir tür peçe

Hollanda haritası

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >