Hollanda'da halk sokaklara döküldü: Onlarca kişi gözaltına alındı

Hollanda'da COVID-19 önlemlerine karşı gösterilere polis müdahale etti
Hollanda'da COVID-19 önlemlerine karşı gösterilere polis müdahale etti

Hollanda'da COVID-19 nedeniyle yürürlükte olan sokağa çıkma kısıtlamalarına tepki gösteren halk sokaklara döküldü. Göstericiler polise ve çevreye havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polis olaylara tazyikli su ve köpeklerle müdahale edildi. Sadece akşam yapılan protestolarda 70 kişi gözaltına alındı.

Hollanda'da yerel basında çıkan haberde, farklı kentlerde COVID-19 tedbirlerini protesto etmek için bir araya gelen yüzlerce kişinin taşkınlık çıkardığı belirtildi.

Polis tazyikli suyla göstericilere müdahale etti
Polis tazyikli suyla göstericilere müdahale etti

Protestoların sokağa çıkma kısıtlamalarının başladığı geçen hafta Cumartesi gününden beri devam ettiği, bu akşam yapılan protestolarda 70 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Rotterdam'da 20 kişi gözaltına alındı

Rotterdam'ın güneyinde yapılan protestoda polise havai fişek ve taşlarla saldıran eylemciler mağazaları yağmaladı. Polis bürosuna havai fişeklerle saldırı düzenlendi.

Polis göstericilere polis köpekleri ve tazyikli su ile müdahale etti.

Amsterdam, Haarlem, Geleen, Helmond, Zwolle, Amersfoort, Den Bosch ve Tilburg kentlerinde de benzer olaylar yaşandı, arabalar yakıldı.

Yalnızca dün akşam 70 kişi gözaltına alındı
Yalnızca dün akşam 70 kişi gözaltına alındı

Ne olmuştu?

  • COVID-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 23 Ocak'ta, ülke genelinde 21.00-04.30 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması başlatılmıştı.
  • Aynı gece Urk kentinde çıkan olaylarda koronavirüs test merkezi ateşe verilmişti.
  • 24 Ocak'ta ise Amsterdam, Lahey ve Eindhoven başta olmak üzere 14 kentte benzer olaylar yaşanmış ve yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.
  • Hollanda Polis Derneği yaptığı açıklamada, 40 yıldır bu denli şiddetli protestoların yaşanmadığını bildirmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >