Hollandalı gazeteciden Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e sert sözler: Yalan söylüyorsunuz

Miçotakis gazetecinin soruları karşısında sinirlendi
Miçotakis gazetecinin soruları karşısında sinirlendi

Yunanistan'ın başkenti Atina'yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinin ardından Maksimu Sarayı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Miçotakis ile Hollandalı bir gazeteci arasında gergin bir diyalog yaşandı. Gazeteci, Miçotakis'e "Sığınmacıların geri itilmesi konusunda neden yalan söylüyorsunuz?" diye sordu. Gazeteciye sesini yükselterek yanıt veren Miçotakis, "Beni ve Yunan halkını, maddi gerçeklerle desteklenmeyen ifadelerle ve suçlamalarla aşağılamanızı kabul edemem. Bizi değil, başkalarını suçlamalısınız" dedi.

Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel, canlı yayınlanan bir basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le gergin bir diyaloğa girdi.

Sözlerine "Sığınmacıların geri itilmesi, Yunanistan’daki mültecilerle ilgili yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız? Lütfen ne benim, ne de dünyadaki tüm basın mensuplarının zekasını aşağılamayın" diye başlayan Beugel, sığınmacıların Yunanistan tarafından yasa dışı olarak geri itildiğine dair kanıtlar olduğuna dikkati çekti.

"Yalan söylemeye devam ediyorsunuz"

Beugel, "Reddetmeye ve yalan söylemeye devam ediyorsunuz. Bu narsist bir istismardır. Neden dürüst davranmıyorsunuz? Neden ‘Brüksel bizi yalnız bıraktı, 6 yıl bekledik, kimse bir şey yapmadı. (Sığınmacıları) başka ülkelere yerleştirmeliyiz, bunları yapmıyorlar ve evet (sığınmacıları) acımasızca, barbarca geri itiyoruz.’ demiyorsunuz? Neden Brüksel’in kapısını çalmayı bıraktınız?” ifadelerini kullandı.

Miçotakis sinirlendi

Hollandalı gazetecinin ifadeleri Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i kızdırdı.

İthamları reddeden Miçotakis, ifade ve suçlamaların maddi gerçeklerle desteklenmediğini ileri sürdü.

Hollanda Başbakanı Rutte'ye de soru yöneltti

Rutte’ye de soru yönelten Beugel, "Sizce Yunanistan'a ve hatta belki de Hollanda’ya, Hollanda’nın da sorumluluk payı olan bu insan hakları ihlallerini kabul ettikleri için nasıl yaptırımlar uygulanmalı?" dedi.

Hollanda’da birçok belediyenin Yunanistan’dan refakatsiz çocuk mülteciler gibi çok sayıda mülteciyi, almak istediğini söyleyen Beugel, buna Rutte’un engel olduğunu dile getirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >