Hollandalı siyasetçi İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman oldu

Joram van Klaveren
Joram van Klaveren

Hollanda'da, bir dönem aşırı sağcı Özgürlük Partisinde (PVV) milletvekili ve ikinci adam olan 39 yaşındaki Joram van Klaveren, İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman oldu.

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, bir dönem ülkedeki aşırı sağcı Özgürlük Partisinde siyaset yapan 39 yaşındaki Joram van Klaveren, geçtiğimiz yıl ekim ayında şehadet getirerek Müslüman oldu.

Eski siyasetçinin, Müslümanlık karşıtı kitap yazdığı süreçte yaptığı araştırmalar sırasında İslamiyet ile ilgili bakış açısı değişti. İslamiyet'i seçen Klaveren, Müslüman olduktan sonra gayrimüslimlerin İslam karşıtı düşüncelerini çürüten bir kitap çıkardı.

Irkçı Wilders’ın yargılanma süreci devam ediyor

2010-2017 yıllarında Hollanda Parlamentosunda milletvekili olan van Klaveren, 2014'te PVV lideri Geert Wilders'in, Fas kökenliler için sarf ettiği ırkçı sözlerinden sonra partiden ayrılarak bağımsız milletvekili olmuştu. Wilders'in, ırkçı söylemlerinden ötürü yargılanma süreci devam ediyor.

PVV lideri Geert Wilders
PVV lideri Geert Wilders

Van Klaveren, ülkede 2017'de yapılan genel seçimlerde kendi kurduğu partiden aday olmuş fakat yeterli oy alamadığı için siyasete veda etmişti.

Joram van Klaveren, Hollandalı radyosuna verdiği demeçte , "Kitap yazdığım sırada İslam'a bakış açımı değiştiren, beni şaşırtan birçok bilgiye rastladım." demişti.

Klaveren-Wilders
Klaveren-Wilders

İslam karşıtı politikalar izliyordu

Van Klaveren, PVV politikacı olarak görev yaptığı süre içinde İslam karşıtı politika izledi.

Klaveren bir gazeteye verdiği röportajında "PVV politikası; yanlış olan her şeyin bir şekilde İslam'la ilişkilendirilmesi gerektiği şeklindeydi" ifadesini kullanmıştı.

Arnoud Van Doorn da İslam’ı seçmişti

Hollanda'da ırkçı ve İslam düşmanı politikacı olarak tanınan Geert Wilders'ın parti arkadaşı Arnoud Van Doorn da 5 yıl önce Müslüman olmuştu.

Arnoud Van Doorn
Arnoud Van Doorn

Doorn, İslam dinini seçtiğini Twitter üzerinden duyururken, "Hayata yeni bir başlangıç yaptığını" söylemişti.

“Bu kararı ciddiyetle aldım”

El Cezire’ye bir röportaj veren Van Doorn şunları ifade etmişti:

  • İnsanların İslam'a geçişimle ilgili şüphelerini anlıyorum. Kendi yakın çevremdeki insanlar ise yaklaşık bir yıldır Kur'an, hadis, sünnet gibi konularda araştırmalar yaptığımı biliyor. Ayrıca Müslümanlarla da din konusunda birçok sohbet yaptım. Bu çok büyük bir karar ve ben de bu kararı ciddiyetle aldım

Van Doorn, Van Klaveren'i Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Müslüman olmasından dolayı tebrik etmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >