'Hurdaya harcanan parayla 3 yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz'

(arşiv)
(arşiv)

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, "Türkiye hurda ithalatına son 10 yılda ortalama 6,5 milyar dolar harcadı. Bu bizim cari açığımızın neredeyse yüzde 10’u. İthal ettiğimiz ham maddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurt dışına aktardığımız bu kaynaklarla 3 yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz" dedi.

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi (ELDAY) Genel Müdürü Muharrem Yamaç, Türkiye'nin hurda ithalatına son 10 yılda ortalama 6,5 milyar dolar harcadığını belirterek, "Bu bizim cari açığımızın neredeyse yüzde 10’u. İthal ettiğimiz ham maddeye elimizdeki hurdalardan ulaşırsak, yurt dışına aktardığımız bu kaynaklarla 3 yerli ve milli otomobil fabrikası kurabiliriz" dedi.

Yamaç, elektrik ve elektronik geri dönüşüm ve atık yönetimine ilişkin yaptığı açıklamada, e-atıkların doğrudan hurdacılar tarafından alındığını, çöpe gitmediğini belirterek, evsel e-atığın Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2016 yılı tüm belediyelerin atık miktarları verilerine göre yüzde 1,5 civarında olduğunu kaydetti.

Yamaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre 28 bin ton evsel e-atığın geri dönüştürüldüğünü anlatarak, bu rakamın toplam atığın yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ettiğini, henüz işin çok başında olunduğunu ve bu miktarların hızla arttırılmasının hem çevre sağlığı hem de milli servet açısından çok önemli olduğunu söyledi.

"Türkiye hurda ithalatına son 10 yılda ortalama 6,5 milyar dolar harcadı.
"Türkiye hurda ithalatına son 10 yılda ortalama 6,5 milyar dolar harcadı.

"Türkiye’deki her bir birey yılda yaklaşık 6,5 kilogram e-atık üretiyor"

Yamaç, Türkiye’de ham madde olması açısından yastık altı altınlar kadar değerli olan çekmece içi e-atıkların bulunduğunu vurgulayarak, "Şu anda sahip olduğumuz kaynakların 1,5 katını tüketiyoruz. Bunu her yıl bir sonraki yıldan avans olarak maden alıyoruz gibi düşünebiliriz. Bu atıkları geri dönüşüme versek geleceğimizden harcamayı azaltma şansımız olacak. Yaptığımız hesaplara göre Türkiye’deki her bir birey yılda yaklaşık 6,5 kilogram e-atık üretiyor." diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >