İçişleri Bakanı Soylu: 355 bin 956 ailenin hesabına 10'ar bin lira yatırıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş'ta
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş'ta

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş'ta depremin ardından hasar tespit çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Soylu, "Binaların yüzde 40'ında hasar tespit edildi. Delil toplanmadan enkaz kaldırılmıyor. Güvenlik gücünü üçe katladık." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş'ta açıklama yaptı. Bakan Soylu, "Binaların yüzde 40'ında hasar tespit edildi. Delil toplanmadan enkaz kaldırılmıyor. Güvenlik gücünü üçe katladık." dedi.

Salgın hastalık, enfeksiyon gibi bir yayılımın söz konusu olmadığını belirten Bakan Soylu, "Her tarafa herkese en yüksek noktaya kadar ulaşılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği depremzedelere her aileye yardım konusunda 335 bin 956 aileye 10'ar bin lira hesaplarına gönderildi." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun konuşmasından öne çıkanlar:

Binaların yüzde 40'ında hasar tespit edildi. Delil toplanmadan enkaz kaldırılmıyor. Antakya'daiki konuttan biri yıkık.

Eksiklikler söz konusuysa bununla ilgili delilendirmeler devam etmektedir. Bunlar tamamlanmadan enkaz kaldırılmamaktadır. Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalara tespitimiz girilmeyeceği yönündedir. Yıkılmış, ağır hasarlı binaların etrafında kolluk kuvvetleri bulunmaktadır.

Onlarca ekip taramalarına devam etmektedir.

Barınma merkezleri olarak çadırlar kuruldu. Türkiye genelinde 200 bin çadır Sevk edildi. Önemli bir bölümü kuruldu. Bir 200 bin çadır daha sevk edilecek.

Binaların üzerine bir numaralandırma yapılıyor. Alınacak enkazlar da numunesi alınmış, karotu alınmış artık enkaz kaldırma ölçüsünde olan enkazlar olacaktır. Enkazlar kaldırıldığı sırada vatandaşlar orada bulunabilecek. Birtakım eşyaları olabilir diye orada olabilecekler. Enkaz sayısı fazla olduğu için enkaz başında bu süreç devam edecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >