İçişleri Bakanı Soylu duyurdu: DEAŞ'ın sözde Türkiye emiri yakalandı

Süleyman Soylu
Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, DEAŞ'ın sözde Türkiye emirinin önemli planlarla yakalandığını ve tutuklandığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri önemli planlarla yakalandı ve tutuklandı... Teşekkürler, tebrikler Emniyet Teşkilatı'' dedi.

İçişleri Bakanı Soylu konuyla ilgili Giresun'da gazetecilere şu bilgileri verdi:

"Eylem yapacağını değerlendirdiğimiz bir DEAŞ terör örgütü mensubu kalaşnikofuyla ele geçirildi. Onun üzerinden ciddi bir araştırma başlatıldı. Netice itibariyle sözde emir Mahmut Özden'e ulaşıldı. En nihayetinde evinde yapılan aramalarda, bir dijital materyal ve bilgisayarlara el konuldu. Bilgisayarda elde edilen süreçlerden, Irak ve Suriye'den sürekli talimat aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturarak, Türkiye'de eylem hareketlilik oluşturacağı, bir takım silah ve mühimmatların gömüleceği yerler, yine bir takım grupların Türkiye'ye ekonomik açıdan zarar vereceği değerlendirilen gruplara eylem yapmak ve aynı zamanda da siyasi ve devlet adamlarının kaçırılıp Suriye'ye götürülmesi hususunda bir planlarının olduğu çok net bir şekilde ele geçirildi."

DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri Mahmut Özden
DEAŞ’ın sözde Türkiye Emiri Mahmut Özden

Taksim'de de saldırı hazırlığındaki DEAŞ'lı yakalanmıştı

  • 25 Ağustos’ta İstanbul’da kanlı bir eylem gerçekleştirmek için Taksim’de keşif yapan DEAŞ’lı terörist H.S. de yakalanmıştı. Küçükçekmece’de kaldığı otelde polis ekiplerinin düzenlediği operasyonla yakalanan terörist ile birlikte bir kalaşnikof tüfek, 5 yedek şarjör ve 150 mermi ele geçirilmişti. DEAŞ'lı terörist tutuklanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >