İçişleri Bakanı Soylu duyurdu: Parmak iziyle kimlik doğrulama geliyor

Arşiv
Arşiv

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çipli kimlik kartlarıyla ilgili yeni projeyi duyurdu. Bakan Soylu, "Pilotunu Ocak ayında noterlerde başlatacağız. Noterdeki görevli, 'Parmağınızı şu cihaza basar mısınız' diyecek. Bastıktan sonra resminiz, kimlik bilgileriniz çıkacak" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Dijital Arşiv Projesi Tanıtımı'nda konuştu. "Çok köklü bir dijital dönüşüm gerçekleştiriyoruz" diyen Soylu, yeni nesil çipli kimlik kartlarından bahsederek "Şu ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74'ünün kimlik kartını değiştirdik." ifadelerini kullandı. Soylu, ocak ayında noterlerde uygulanmaya başlanacak yeni projenin de detaylarını paylaştı.

"Parmak iziyle tüm bilgileriniz dökülecek"

Bakan Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle;

  • Pilotunu Ocak ayında noterlerde başlatacağız. Bu da yeni bir adım. Notere gideceksiniz, daha sonra bankalar, daha sonra başka kurumlar, isminizi soyadınızı söyleyeceksiniz, noterdeki görevli, 'parmağınızı şu cihaza basar mısınız' diyecek. Bastıktan sonra resminiz, kimlik bilgileriniz oraya çıkacak. O entegrasyon da sağlanmış olacak. Sizin o kişi olduğunuzu, güvenilir olarak anlayan görevli hizmetini verecek ve Türkiye bu sayede özellikle karşı karşıya kaldığı birçok mağduriyetin olduğu meselelerden kurtulacak.

İki yeni proje daha duyuruldu

Önemli bir projemiz de kısa adı 'KPS' olan Kimlik Paylaşım Sistemi'dir. 7/24 online hizmet verilecek. Hayatımızı kolaylaştıran bir projedir. Toplam 2005 kurum ve kuruluşa hizmet verilmektedir. 22 milyar sorgu yapılmıştır.

Kısa adı 'MAKS' olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi de önemli bir projedir. Harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve entegre içinde çalışan bir sistemdir. Bu sistem afet olaylarında, asayiş olaylarında, şüpheli aramalarında kullanılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >