İdlib'deki alçak saldırı sonrası yoğun diplomasi trafiği

Arşiv

İdlib'de 9 askerimizin şehit olduğu alçak saldırı sonrasında Ankara'da yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında güvenlik toplantısı yapıldı. Erdoğan ayrıca İYİ Parti lideri Akşener ile telefonda görüştü, Akşener Ankara'ya hareket etti. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri, Milli Savunma Bakanı Akar ise ABD'li mevkidaşıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İdlib'de Esed rejiminin düzenlediği saldırıda 9 askerimiz şehit oldu. Acı haber sonrasında Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında güvenlik toplantısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Akşener'in görüşmenin ardından Ankara'ya hareket ettiği belirtildi.

NATO ile önemli görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

Bakan Akar ABD'li mevkidaşıyla görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, ABD'li mevkidaşı Mark Esper ile telefonda görüştü.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Akar ve ABD'li mevkidaşı Esper, İdlib sorunun çözümü başta olmak üzere ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

İdlib’de Türkiye ile birlikte çalışmanın yollarını arıyoruz

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon), Savunma Bakanı Mark Esper ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesine ilişkin İdlib konusunda, "Bugünkü telefon görüşmesinde de görüşüldüğü üzere, ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, Esper ve Akar arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gleason, "İki bakan, Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejiminin İdlib’deki gaddar saldırganlığını, bunun Suriye’nin kuzeybatısında medyana getirdiği insani krizi ve Libya’daki durumu ele aldı.” ifadesini kullandı.

İdlib’deki duruma ilişkin ise Gleason, “Başkan Trump’ın salı günü ifade ettiği ve bugünkü görüşmede de görüşüldüğü üzere, ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

  • Türkiye, İdlib bölgesine hava desteği amaçlı ABD'den Patriot hava savunma sistemi talebinde bulunuyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >