İdlib'e saldırılar durmak bilmiyor: 25 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

25 bin sivil daha Türkiye sınırına yakın yerlere göç etti
25 bin sivil daha Türkiye sınırına yakın yerlere göç etti

Esad rejimi, Rusya ve İran destekli grupların İdlib'e saldırıları bitmek tükenmek bilmiyor. Saldırılar nedeniyle son 2 günde en az 25 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.Kasım başından bu yana yaklaşık 205 bin sivilin yerinden edildi. Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda ise 1 milyonu aştı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj'dan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile Rusya'nın saldırıları nedeniyle son 2 günde en az 25 bin sivil evlerini terk etti.

Göç rakamı 25 bin

Hallaj, hava ve kara saldırılarının aralıksız sürmesi nedeniyle göç rakamının tam olarak bilinmediğini, tespit edebildiklerinin 25 bin olduğunu belirtti.

İdlib'in güneyindeki yerleşimler ve özellikle Marratinnuman ilçesi kırsalı, göç veren bölgelerin başında geliyor.

Yerlerinden edilen aileler, barınak, çadır, battaniye ve yatak gibi yaşam malzemesine acil ihtiyaç duyuyor.

Rejim güçlerinin, önceki gün Marratinnuman ilçe ve kırsalında başlattığı kara operasyonunda ele geçirdiği köy sayısı 15'e yükseldi.

Saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetti

Rusya'ya ait savaş uçaklarının gece geç saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki sivil yerleşimlere düzenlediği saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetti.

İdlib'teki saldırılardan kaçan çocuklar
İdlib'teki saldırılardan kaçan çocuklar

Kasım başından bu yana 250 bin sivil yerinden edildi

Hallaj, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yoğun saldırılar nedeniyle kasım başından bu yana yaklaşık 205 bin sivilin yerinden edildiğini belirtti.

"Sivillerin geri dönüşünü engellemek istiyorlar"

Rejim güçleri ile Rusya'nın hastane, okul, cami, Sivil Savunma merkezi ve evleri vurduğunu söyleyen Hallaj, "Bu sayede sivillerin geri dönüşünü engellemek istiyorlar." dedi.

Kaçan siviller Türkiye'nin terörden arındırdığı bölgelere sığınıyor

Rejim güçleri ve Rusya'nın devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kamplar ile İdlib'de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara, Türkiye'nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine sığınıyor.

Göç edenlerin sayısı son bir yılda 1 milyonu aştı

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, rejim ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >