İflas eden kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried yakalandı

Samuel Bankman-Fried
Samuel Bankman-Fried

Bütün dünyanın merakla takip ettiği FTX kripto para borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’da yakalandığı açıklandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan yetkililer Bankman-Fried’ın ABD’ye iade edilmesinin beklendiğini aktarırken, Bankman-Fried hakkındaki suçlar ile ilgili ise bir açıklama yapılmadı.

New York Savcılığı, “Bugün erken saatlerde Bahamalı yetkililer ABD hükümetinin talebiyle Samuel Bankman-Fried’ı yakaladı” açıklamasıyla gelişmeyi doğruladı. Bankman-Fried’ın “Finansal Suçlar” kapsamında yakalandığı ve hem ABD hem de Bahamalar’daki yasaları ihlal ettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

  • Tedavüldeki paralarla Bitcoin gibi kripto paralar almak için kurulan FTX isimli platform geçen ay iflas etmiş ve birçok kullanıcı parasını çekememişti.
  • Halen kullanıcılar platforma yatırdıkları parayı alamazken, uzmanlar çok az bir miktarın geri alınabileceğini öngörüyor. FTX’te yaklaşık 6 milyar dolarlık bir paranın olduğu tahmin ediliyordu.
  • Bugün ifade vermesi beklenen Bankman-Fried FTX’in iflas süreci boyunca hem kişisel Twitter hesabından hem de medyaya verdiği demeçler aracılığıyla sık sık mesaj vermiş ve süreçle ilgili yorumlarda bulunmuştu.

Bankman-Fried kimdir?

Kripto borsası FTX, 2019'da eski Wall Street borsacısı Sam Bankman-Fried ve eski Google çalışanı Gary Wang tarafından kurulmuştu.

Kısa sürede günlük 10 milyar dolar değerinde kripto para ticaretinin yapıldığı bir borsa haline geldi. Bir dönem "ABD'li efsane yatırımcı Warren Buffett'in genç versiyonu" benzetmelerinin de yapıldığı Bankman-Fried'ın Ekim ayı itibarıyla yaklaşık 15 milyar dolar serveti olduğu tahmin ediliyordu.

"Kripto para kralı" Washington DC'de, yaptığı siyasi bağışlarla tanınır hale gelmişti. Çoğunlukla Demokratlara para yardımı yaptığı bilinse de, kendisi "karanlık para kanalları" üzerinden Cumhuriyetçilere de yardım yaptığını söylüyor.

Ancak 30 yaşındaki S am Bankman-Fried'in "Kripto para kralı" statüsünü elde etmesi, ardından kurucusu olduğu FTX'ten istifası ve şirketin iflas başvurusunu kapsayan süreç yalnızca birkaç gün sürdü.

Bir dönem dünyanın 2. en büyük kripto borsası haline gelen FTX, kullanıcıların 3 günde 6 milyar dolar çekmesinin ve rakibi Binance'in "kurtarma anlaşmasından" çekilmesinin ardından, 11 Kasım'da ABD'de iflasını açıklamıştı.

İflastan sonra ilk kez Aralık ayı başında New York Times gazetesine konuşan Bankman-Fried ise dolandırıcılık yapmadığını ve "hiç parasının olmadığını" savunmuştu.

FTX'in en büyük 50 yatırımcısına 3.1 milyar dolar borcu olduğu tahmin ediliyor.

2022, kripto borsası için sallantılı bir yıl oldu. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin bu yıl yüzde 60'tan fazla değer kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >