İki ülke daha Katar ablukasına dahil oldu

​İki ülke daha Katar ablukasına dahil oldu
​İki ülke daha Katar ablukasına dahil oldu

Katar'a uygulanan ablukaya Ürdün ve Moritanya da katılırken, ablukanın etkileri özellikle dünya devi Katar Havayollarını etkilemeye başladı.

Körfez ülkelerinin Katar'la ilişkileri kesme kararı almasının ardından bir adım da Ürdün ve Moritanya'dan geldi. Katar ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürdüğünü açıklayan Ürdün, ülkedeki Katarlı basın kuruluşu El Cezire ofisini de kapattı.

Moritanya resmi haber ajansında (AMI), yer alan habere göre, Katar'ın mevcut politikalarını sürdürmekte ısrar etmesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin kesildiği ifade edildi.

Ürdün de dahil oldu

Katar'a, diplomatik tecrit uygulayan ülkeler arasına Ürdün'de katıldı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn, Yemen, Libya ve Maldivler bölgedeki güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle Katar'la her türlü diplomatik ilişkiyi kestiğini açıklamıştı. Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler, Katar'da bulunan vatandaşlarına 48 saat içinde ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

Ürdün Hükümet Sözcüsü açıklama yaptı

Öte yandan Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el Mumami, Doha merkezli El Cezire'nin lisansını da iptal ettiğini bildirdi.

Moritanya da diplomatik ilişkileri kesti

Moritanya resmi haber ajansında (AMI), yer alan habere göre, Katar'ın mevcut politikalarını sürdürmekte ısrar etmesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin kesildiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Moritanya İslam Cumhuriyeti'nin her zaman Arap çıkarlarını savunma konusunda güçlü bir duruş sergilediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Katar'ın, Arapların ortak ilkelerine karşı geldiği, Arap ülkelerinde karışıklık ve huzursuzluğu yaymaya çalıştığı ve insani krizlerin yaşanmasına neden olduğu iddia edildi.

Katar Havayollarının uçuş süresi uzadı

Suudi Arabistan öncülüğündeki ülkelerin Katar’a uyguladığı ablukanın etkileri görülmeye başladı. Ablukacı ülkelerden Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır, dün sabah saatlerinden itibaren hava sahalarını Katar’dan gelen yolcu uçaklarına kapattı. Uygulanan yasaklardan ötürü dünya devi Katar Havayolları, birçok rotada değişikliğe gitmek zorunda kaldı.

Türkiye ve İran hava sahası kullanılıyor

Özellikle Afrika’ya yapılan uçuşlarda Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak zamandan tasarruf sağlayan Katar, yasak sonrası Türkiye ve İran hava sahasını kullanmaya başladı. Rota değişikliğinden ötürü uçuş süreleri bazı noktalara iki saate kadar uzadı. Bunun ciddi yakıt masrafına ve ekip mesaileri açısından ciddi soruna yol açabileceği belirtiliyor.