İki yılın ardından COVID-19 nedeniyle sınırları açtı

Arşiv
Arşiv

Japon hükümeti iki yıldan fazladır ülke sınır kapılarında COVID-19 nedeniyle uyguladığı seyahat kısıtlamalarını kaldırdı.

Kişida Fumio hükümeti, COVID-19 vaka sayılarının düşük seyrettiği ülke genelinde, yeni kararları 11 Ekim itibariyle uygulamaya aldı.

Bu doğrultuda halihazırda günlük 50 bin yolcu giriş sınırlaması ile yabancı turistlerin Japonya'ya bireysel seyahat yasağı kaldırıldı.

Japonya'nın vize muafiyet programı uyguladığı 70'e yakın ülkeden yabancı turistler önceden plansız şekilde ve refakat edilmeksizin Japonya'ya girebilecek.

3 doz aşı vurulduğunu ya da seyahatten 72 saat önce negatif test sonucu ibraz edenlere, sınır girişinde yeni COVID-19 testi ve karantinası uygulanmayacak.

Öte yandan merkezi hükümet, ülke iç turizminin canlandırılması için uygulanacak "Ulusal Seyahat İndirimi" programını devreye aldı.

Program kapsamında 7 gecelik iç seyahatlerde kişi başına gecelik 11 bin yene (76 dolar) kadar sübvanse desteği sunulacak.

Başkent Tokyo bölgesi, söz konusu programa 20 Ekim'de dahil edilecek.

32 milyondan 240 bine

Japonya Ulusal Turizm Örgütüne (JNTO) göre COVID-19 salgını öncesine denk gelen 2019'da, yaklaşık 32 milyon turist Japonya'yı ziyaret etmişti.

Salgın vaka sayılarının rekorlar kırdığı dönemler dahil ziyaretçi turist sayısının 2020'de 4,1 milyona, 2021'de ise 240 bine gerilediği gözlendi.

Günlük yolcu sınırlamasını bu yıl içinde kademeli olarak 10 bin, 20 bin ve 50 bine yükselten Japonya'ya temmuzda 8 bin, ağustosta 11 binden az turist geldi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >