İkinci el piyasası el yakarken, lüks arabalar çürümeye terk ediliyor

Birçok lüks araç kaderine terk edilmiş
Birçok lüks araç kaderine terk edilmiş

Çeşitli nedenlerle yediemin otoparklarına çekilen binlerce araç, sahipleri tarafından alınmadığı için çürümeye yüz tuttu. Otoparklarda eski limuzinlerden, son model spor arabalara kadar birçok çeşit araç kaderine terk edilmiş durumda.

Borcu yüzünden icralık olan, trafikten men edilen, çalınıp yakalanan binlerce otomobil ve motosiklet yediemin otoparklarına çekiliyor. Araç sahipleri yıllar içerisinde biriken borçlar yüzünden araçlarını otoparktan teslim almayarak adeta çürümeye terk etti.

Araçlar görüntü kirliliği oluşturuyor
Araçlar görüntü kirliliği oluşturuyor

İstanbul'da bir yediemin otoparkında yüzlerce aracın üst üste konularak çürümüş halinin havadan çekilen görüntüsü adeta Hollywood filmlerinin sahnelerini anımsattı. Otopark içinde eski lüks limuzinlerden, son model spor arabalara kadar birçok çeşitte servet değerinde araçlar dikkat çekti.

"Çürümeleri doğaya da zarar"

Hurda araç otoparkının şehir içinde çok kötü görüntü oluşturduğunu belirten Sezai Çatalbaş, "Yediemin otoparkı kötü bir durumda tabi ki araçlar değerlendirilebilir. Orada kalıp çürümelerinin doğaya da zararı var. Çürüyüp gitmesinin bir anlamı yok. Geri dönüşümü olursa daha iyi olur. Araç sahiplerinin ilgisizliği olabilir. Orası film ve dizi platosu olarak değerlendirilebilir. Hem de bu şekilde gelir elde edilir" şeklinde konuştu.

Lüks arabalar çürümeye ter edilmiş
Lüks arabalar çürümeye ter edilmiş

"Görüntü kirliliğine neden oluyor"

Hurdalık araç otoparkının ekstrem sporlarda kullanılıp gelir elde edilebileceğini aktaran Yüksel Öntürk, "Ben olsam motocross sporlarında kullanırdım. Ekstrem sporlarda kullanırım. Paintball maçlarında öyle bir ortam çok güzel olabilir. Hurda araçların geri dönüşümü de yapılabilir. Ağır sanayi bölgelerinde kullanılabilir. Mümkünse eğer eritilebilir. Birçok kullanım alanı olabilir. Araçların o şekilde durması şehir içinde kirli bir görüntü oluşturuyor. Üzücü bir durum" diye konuştu.