İklim aktivisti Greta Thunberg 18 yaşına girdi

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg

15 yaşında küresel iklim değişikliği kampanyalarına öncülük etmeye başlayan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, dün 18 yaşına girdi. Thunberg, yetişkinliğe adım atmasının ardından yeni yaşını "karanlık sırları" ifşa ederek kutlama sözü verdi.

15 yaşında küresel aktivizme başlayan İsveçli Greta Thunberg, Twitter hesabından 18 yaşına girdiğini duyurdu.

"Karanlık sırları ifşa edeceğim"

İklim aktivisti Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,“18. yaş günüm için iyi dileklerde bulunan herkese çok teşekkür ederim. Bu gece beni yerel bir mekanda, iklim değişikliği ve okul grevi komplosunun ardındaki tüm karanlık sırları ve beni artık kontrol edemeyen kötü yöneticilerimi ifşa ederken bulacaksın! Sonunda özgürüm!” ifadelerini kullandı.

Tek kişilik grevden küresel eyleme

Thunberg, tek kişilik bir okul grevinden dünya çapında bir harekete dönüşen ve milyonlarca okul çağındaki genci ve yetişkinleri çeken bir iklim değişikliği kampanyası başlattı.

2019 yılında New York’ta Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg, konuşmasıyla tüm dünyanın gündemine girmişti. Thunberg’in "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" sözlerini içeren etkili konuşması, internette 3 milyondan fazla izlendi.