'İmar Barışı'nın süresi uzatıldı

'İmar Barışı' 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı
'İmar Barışı' 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı

30 Haziran'da sona eren 'İmar Barışı' 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. 'İmar Barışı'nda dün sona eren Yapı Kayıt belgesi ödeme süresi 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi uzatıldı.

Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın imzasıyla yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi: “31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere 15/6/2019 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi; yapı kayit bedelinin en az yüzde 25'inin 31/7/2019 tarihine kadar peşin olarak, kalan kısmının ise takip eden aylarda taksitli olarak ve her ayın birinde kalan kısmın yüzde 2 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktarın yatırılması şartıyla 31/12/2019 tarihine kadar uzatılmıştır."

İmar Barışı nedir?

İmar barışı uygulaması, iskânsız yapıların belli bir harç karşılığında kayıt altına alınarak iskân verilmesi ve bu gelirin dönüşüm projelerine finans sağlaması amacıyla getirilen bir düzenleme.

  • Yapı Kayıt Belgesi ne zamana kadar geçerli olacak?
  • Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.
  • Yapı Kayıt Belgesi alınan yapı yeniden inşa edilirse ne olacak?
  • Yapı Kayıt Belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanacak.
  • Yapı Kayıt Belgesi riskli binaya alınabilecek mi?
  • Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğunda olacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >