İndirimler kapıda! 4 milyar dolarlık mal elinde kaldı

Arşiv
Arşiv

Dünyanın en büyük ikinci moda perakende giyim zinciri H&M'in stokları 4 milyar dolara ulaştı. Şirket yeni fiyat indirimleri yapacağını duyurdu.

İsveç merkezli dünyanın en büyük ikinci moda perakende giyim zinciri Hennes & Mauritz'in (H&M) stokları 4 milyar dolara çıktı, şirket yeni fiyat indirimleri ile stok fazlasını eritmeyi planlıyor.

Önceki yıla oranla stoklar yüzde 13 arttı

  • H&M, dünya genelinde elinde kalan ve yıllardır biriken kıyafet stoğunun 4 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu da H&M'in satış problemlerinin devam ettiğini gösteriyor, önceki yıla göre stoklar yüzde 13 artmış durumda. Satışların beklentileri karşılayamaması nedeniyle biriken stoklar 2018'in ilk yarısında şirketin karını yüzde 28 azalttı.

H&M indirim yapmaya hazırlanıyor.
H&M indirim yapmaya hazırlanıyor.

4700 mağazası bulunuyor

4700'den fazla mağazası bulunan H&M, uzun süredir stok artışını durdurmaya çalışıyor. Hızla değişen moda trendleri ve tüketicilerin alternatif markalara karşı esneklik gösteren talebi H&M stoklarının erimesini zorlaştırıyor.

H&M, bir yandan internet alışverişlerini güçlendirmeye çalışırken, diğer yandan Zara ait zincirlerden Inditex ve Amazon gibi devlerle rekabeti sürdürüyor.

Şirketin son analist toplantısında verilen bilgilere göre stokları düşürmek için fiyat indirimleri planlanıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >