İngiliz Kraliyet Ailesi'nin mal varlığı ve harcamaları belli oldu

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin yaptığı harcamalara hükümetin karışma yetkisi bulunmuyor.
İngiliz Kraliyet Ailesi'nin yaptığı harcamalara hükümetin karışma yetkisi bulunmuyor.

İngiliz Kraliyet ailesinin bazı üyelerinin mal varlığı ve yaptığı harcamalar ortaya çıktı.

Kraliçe Elizabeth'in ardından tahtın sahibi olmaya hazırlanan Prens Charles ve eşi Camilla'nın mal varlığının 1 milyar sterlinden fazla olduğu açıklandı.

Bu paranın açıklanmasının ardından ülkenin gündemine oturan Charles'ı, Meghan Markle ve Prens Harry çiftinin yeni evlerine yaptığı harcamalar takip etti.

Kraliyet üyelerinin parasal anlamda gündeme gelmesi monarşiyi istemeyen kesim tarafından eleştirilmeye başlandı.

Monarşi ile yönetilen ülkelerin içerisinde en fazla konuşulan ve gündeme gelen İngiliz Kraliyet ailesi özellikle Prenses Diana'dan sonra popülerliğini iyice arttırdı. Oyuncu Meghan Markle'ın aileye dahil olmasıyla da gündemden düşmeyen ailenin bu kez mal varlığı ortaya çıktı. Bazı üyelerinin mal varlığı ve yaptığı harcamalar ülke gündemine oturdu.

Prens Charles'in mal varlığı herkesi şaşırttı

Galler Prensi Charles’ın kişisel mal varlığı değerinin 1 milyar sterlinden (yaklaşık 7,3 milyar TL) fazla olduğu açıklandı.

Her yıl yapılan kraliyet muhasebe hesaplamaları sonuçlarına göre prensin varlığı geçen yıla göre 33 milyon sterlin (yaklaşık 241 milyon TL) arttı.

Prens Charles / İngiliz Kraliyeti'nin Kraliçe'den sonraki taht varisi olarak biliniyor
Prens Charles / İngiliz Kraliyeti'nin Kraliçe'den sonraki taht varisi olarak biliniyor

Prens Charles'ın en büyük gelir kaynağı sahibi olduğu ormanlık alanlardan geliyor

Prens Charles’ın gelirinin bir kısmı Duchy of Cornwall adında İngiltere ve Galler’de bulunan yaklaşık 53 bin hektarlık toprak alan, 2 bin 300 hektarlık ormanlık alan ve buralardaki özel mülk, gayrimenkul ve yatırımlardan geliyor. Londra’nın güneyinde bulunan Oval isimli kriket sahası da mülkün bir parçası olarak biliniyor. Charles'ın sadece Duchy of Cronwall’den yıllık 21,6 milyon sterlin gelir elde ettiği kaydedildi.

Prens Charles'ın mal varlığının geçtiğimiz yıla oranla artması eleştirilerin hedefi oldu
Prens Charles'ın mal varlığının geçtiğimiz yıla oranla artması eleştirilerin hedefi oldu

Meghan Markle ve Prens Harry çiftinin harcamaları da gündemde

Sussex Düşesi Meghan Markle ve Sussex Dükü Prens Harry’nin yakın zamanda taşındıkları Windsor’daki Frogmore Kır Evi için 2,4 milyon sterlin (yaklaşık 158 milyon TL) tadilat yaptırdı.

Meghan Markle ve Prens Harry / Çifte evlendikten sonra Kraliçe tarafından Sussex Düşes'i ve Sussex Dükü unvanını verildi
Meghan Markle ve Prens Harry / Çifte evlendikten sonra Kraliçe tarafından Sussex Düşes'i ve Sussex Dükü unvanını verildi

37 yaşındaki Meghan Markle ile 34 yaşındaki Prens Harry’nin 2,4 milyon sterlinlik harcamayı, Londra’nın en yoğun havalimanına yakın oturmalarından dolayı henüz iki aylık olan bebekleri Archie’yi uçakların yüksek sesinden korumak için yaptıkları öğrenildi. Bu havalimanında günde 1300’den fazla uçuş yapılıyor.

Kraliyet cephesi 'lüks' harcamaları yalanladı

Meghan Markle ve prens Harry'nın evlerine yaptıkları harcamayla ilgili İngiliz basınında yer alan haberlere yanıt veren kraliyet ailesi sözcüsü, çiftin bu iddiaları reddettiğini belirtti. Sözcü, ''Frogmore’a 1 milyon sterlinlik tadilat yapıldığı spekülasyonlarının üstüne bir de ses yalıtımı iddiaları tamamen uydurmadır” dedi.

Meghan Markle ve Prens Harry yeni evlerine yaptıkları harcamalarla gündemden düşmüyor.
Meghan Markle ve Prens Harry yeni evlerine yaptıkları harcamalarla gündemden düşmüyor.

Kraliyet üyelerinin mal varlığı geçen yıla oranla arttı

Meghan Markle'ın 1.8 milyonluk evi de gündemde

Meghan Markle şuan eşi Prens Harry ile Frogmore Cottage'da yaşasa da Sussex Düşesi olmadan önce Los Angeles'ta yaşıyordu. Markle'ın uzun zamandır kullanmadığı evi 1.8 milyon dolara (Yaklaşık 10 milyon TL) satışa çıkarıldı.

  • Düşesin Los Angeles'ın Hancock Park muhitinde yer alan evi 4 oda, 3 banyolu bol güneş alan bir daire özelliği taşıyor.
  • Ev, metal mutfak eşyalarıyla donatılmış bir mutfak, gri ve beyaz fayanslı lüks banyolar ve sanat eserleriyle dolu duvarlardan oluşuyor.
  • Açık nötr tonları tercih ettiği görülen Düşes'in Toronto'daki evi de sıcak beyaz, krem ve gri renklerinin baskın olduğu bir dizayna sahipti.
  • Kraliyet muhabiri Corlyn Durrand'ın ocak ayında Elle dergisine verdiği bilgilere göre, Düşes, Prens Harry ile yeni Windsor evlerinde de aynı renkleri kullanıyor.

Bu durum İngiliz halkının gündeminde. Ancak Markle ve Prens Harry bu konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor. İkili Güney Afrika'ya taşınmayı düşünüyor. Bu da unvanlarını kaybetmelerine neden olabilir.