İngiltere Başbakanı Johnson'dan tepki çeken söz: Aşılamada başarıyı açgözlülükle sağladık

İngiltere Başbakanı Boris Johnson - Arşiv
İngiltere Başbakanı Boris Johnson - Arşiv

İngiltere Başbakanı pandeminin birinci yılında partisinin milletvekilleri ile kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Johnson'ın bu toplantı da koronavirüs aşılamasındaki başarıyı kapitalizme ve açgözlülüğe bağladığı öne sürüldü. Öte yandan ülkenin bu başarısının, seçmenin Johnson ve kabinesine olan güvenine katkı sağlamadığı ifade ediliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, "Ülkesinin yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşılama programındaki başarısını kapitalizm ve açgözlülüğe bağladığı" iddia edildi.


İngiliz The Sun gazetesinde yer alan haberde, Başbakan Johnson'ın COVID-19 nedeniyle ilan edilen karantinanın birinci yılı dolayısıyla partisindeki milletvekilleriyle çevrim içi toplantı düzenlediği belirtildi.

"Hemen geri adım attı"

Burada milletvekillerine seslenen Johnson'ın, "COVID-19 aşısında başarıya ulaşmamızın sebebi kapitalizm ve açgözlülük dostlarım" ifadesini kullandığı ileri sürüldü.

BBC'ye konuşan bir kaynak da "Johnson'ın bu sözleri kullandıktan çok kısa süre sonra geri adım attığını, daha önce bir sözü bu kadar hızlı ve şiddetli bir şekilde geri almaya çalışan birini görmediğini" ifade etti.

Toplantıya katılan milletvekillerinden biri de Johnson'ın, sözleri nedeniyle "ortalığı karıştırdığını ve maksadı aştığını" fark ettiğini aktardı.

Johnson'ın, sözlerini, katılımcıların ortak hafızadan silmelerini istediği öne sürüldü.

Başarı Johnson'a güveni artırmadı


İngiltere, dünya geneline aşılama rakamıyla dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Ancak bu başarı bile seçmeni Boris Johnson’a güvenmeye ikna edemiyor.

İngiliz Independent gazetesi BMG Araştırma Şirketi'ne konuya ilişkin anket yaptırdı.

Yapılan bir ankette, seçmenlerin yüzde 41’ine göre Johnson doğru kararları veremediğini gösterdi. Nüfusun neredeyse üçte biri de Johnson'a COVID-19 konusunda "çok" güvenmiyor.

Boris Johnson’a yüksek güven duyan kesimin oranı yalnızca yüzde 16.

Sağlık Bakanı da sınıfta kaldı

İngiltere Başbakanı’nın kabinesi içinde yüksek güven rakamları söz konusu değil.

Krizle başa çıkma konusunda Sağlık Bakanı Matt Hancock'a güven sadece yüzde 29’da kaldı.

Aşılamada son durum

İngiltere'de COVID-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 28 milyon 327 bin 873'e ulaştı, ikinci doz aşı da 2 milyon 363 bin 684 kişiye yapıldı.

8 Aralık'ta aşı uygulamasına başlayan ve yetişkin nüfusun yüzde 53,8'ini aşılayan İngiltere, Temmuz'a kadar tüm yetişkinlere en az ilk doz aşıyı yapmayı planlıyor.

  • Oxford-AstraZeneca 100 milyon, Janssen 30 milyon, Pfizer-BionTech 40 milyon, Moderna 17 milyon, Novavax 60 milyon, Valneva 60 milyon, GlaxoSmith-Sanofi Pasteur 60 milyon olmak üzere, toplam 367 milyon COVID-19 aşısı siparişi verilen ülkede, Oxford-AstraZeneca ile BionTech-Pfizer COVID-19 aşıları uygulanıyor.