İngiltere Parlamentosu Brexit Anlaşmasını üçüncü kez reddetti

Arşiv
Arşiv

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşmasi İngiliz parlamentosu tarafından üçüncü kez reddedildi. May, oylamadan sonra yaptığı konuşmada anlaşmanın bir kez daha reddedilmesinin "çok ciddi sonuçları" olacağını söyledi. 'Bundan sonraki süreçte ne olacak?' sorusunu cevaplandırdık.

İngiltere Parlamentosu, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) koşullarını düzenleyen anlaşmayı 286'ya karşı 344 oyla reddetti. Böylece anlaşma 3. kez İngiltere Parlamentosu tarafından reddedilmiş oldu.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin 34 milletvekili "Hayır" oyu kullandı.

Anlaşmanın 3. kez reddedilmesi İngiltere’nin AB'den nasıl ve ne zaman çıkacağını belirsiz hale getirirken ülkenin AB'den çıkmaması da hala seçeneklerin arasında sayılıyor.

Bugün üçüncü kez reddedilen taslak anlaşmada, serbest dolaşımın sona ermesi ve AB ile İngiltere arasında "tek gümrük bölgesinin" kurulması, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının ardından 21 aylık bir geçiş sürecine geçilmesi öngörülüyordu.

Pazartesi alternatif bir Brexit oylaması yapılacak

İngiltere Parlamentosu'nda Pazartesi günü de milletvekillerinin çoğunun desteğini alabilecek alternatif bir Brexit planının tespit edilebilmesi için çeşitli oylamalar yapılacak.

İngiltere Başbakanı May: Çok ciddi sonuçları olacak

İngiltere Başbakanı Theresa May, bugünkü oylamadan sonra yaptığı konuşmada anlaşmanın bir kez daha reddedilmesinin "çok ciddi sonuçları" olacağını söyledi. May, İngiltere'nin 12 Nisan'da "yasal yükümlülük" olarak AB'de ayrılacağını ve bunun da anlaşma olmadan gerçekleşmesini önlemek amacıyla yeni bir yasal düzenleme yapmak için yeterli zamanın kalmadığı anlamına geldiğini belirtti.

May'in sözcüsü de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan'ın Brexit anlaşmasına yeterli desteği sağlamak amacıyla görüşmelere devam edeceğini söyledi.

Sözcü şunları kaydetti:

  • "İstediğimiz sonucun bu olmadığı çok açık. Ancak bugün bazı kıdemli Muhafazakar üyenin hükümete destek yönünde oy verdiğini gördük. Daha yapılması gerekenler olduğu çok açık ancak en azından doğru yönde ilerlediğimizi gördük"

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise parlamentonun bu anlaşmayı mevcut haliyle kabul etmeyeceğinin artık iyice açık olduğunu söyledi.

Corbyn sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Parlamento çok net bir şekilde bu anlaşmanın artık değişmesi gerektiğini söylemiştir. Eğer Başbakan bunu kabul edemiyorsa, hemen şimdi görevinden ayrılmalı ve ülkenin geleceğini bir genel seçimle tayin etmesine izin vermelidir"

İngiliz Sterlini bugünkü oylama sonrası değer kaybetti, Sterlin/Dolar kuru 11 Mart'tan bu yana ilk kez 1,30'un altına indi.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Brexit Zirvesi düzenleyecek

Anlaşmanın parlamentoda reddedilmesinden dakikalar sonra Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk AB liderlerinin 10 Nisan’da bir araya gelerek Brexit konusunda yapacaklarını bildirdi. Avrupa Komisyonu da İngiltere'nin 12 Nisan'da AB'den anlaşma olmadan ayrılmasının "muhtemel" olduğunu bildirdi.

  • Yasal olarak İngiltere'nin AB'den ayrılış tarihi 29 Mart yani bugün olarak öngörülüyordu; ancak AB'nin Brexit'in daha ileri bir tarihe ertelenmesi talebine şartlı onay vermesi sonrası parlamento da ayrılık tarihini ertelemeyi kabul etmişti. AB, anlaşmanın parlamentodan geçmemesi halinde İngiltere'nin 12 Nisan'da birlikten ayrılması gerektiğini ancak anlaşma parlamentodan geçerse Brexit'in 22 Mayıs'a kadar erteleneceğini açıklamıştı.

İngiltere mevcut koşullarda ya AB'den Brexit'in bir süre daha ertelenmesini isteyerek Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak ya da AB'den anlaşma olmadan ayrılacak. Ancak İngiltere'nin AB'den Brexit'in 22 Mayıs'tan sonraki bir tarihe ertelenmesini talep etmesi halinde birlik üyesi 27 ülkenin de buna onay vermesi gerekiyor.

Başbakan May 'Anlaşma geçerse istifa edeceğim' demişti

Başbakan May lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin milletvekillerine Brexit anlaşmasının Parlamento'dan geçmesi halinde 22 Mayıs'tan sonraki bir tarihte istifa edeceğini söylemişti.

Partisinin milletvekillerinin, AB'yle bundan sonra yürütülecek müzakerelerde kendisinin yer almasını istemediğinin farkında olduğunu belirten May, "Ülkem ve partimiz için doğrusunu yapmak adına bu görevden planladığımdan daha erken ayrılmaya hazırım" demişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >