İngiltere'de sağlık çalışanları Gazze için acil ateşkes çağrısında bulundu

Londra
Londra

İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakanlık binası önünde düzenlenen eyleme üniformalarıyla katılan sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen meslektaşlarını andı ve "Gazze'de acil ateşkes" çağrısında bulundu. Çok sayıda sağlık görevlisi, hayatını kaybeden meslektaşlarının isimlerinin ve ünvanlarının yazılı olduğu pankartları taşıdı.

İngiltere başta olmak üzere ABD ve Kanada gibi farklı ülkelerde görev yapan çok sayıda doktor, hemşire ve sağlık görevlisi, çeşitli uluslararası sağlık örgütlerinin öncülüğünde Londra'daki Başbakanlık binası önünde bir araya gelerek, ellerinde İsrail'in Gazze'deki saldırılarında hayatını kaybeden meslektaşlarının isimlerinin ve ünvanlarının yazılı olduğu pankartları taşıdı.

Öldürülen sağlık çalışanlarının isimleri okundu

Sağlık çalışanları üniformalarıyla katıldıkları eylemde, "Ateşkes şimdi" ve "Özgür Filistin" sloganları attı ve Gazze'deki saldırılarda öldürülen sağlık çalışanlarının isimlerini tek tek okudu. Sağlık çalışanları, meslektaşlarının isimleri okunurken ve konuşmalar sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Eyleme, daha önce Gazze'de görev yapmış hem Filistinli hem de farklı milletlerden doktor ve hemşireler de katıldı.

Eylemde sağlık çalışanları adına konuşma yapan "Gaza Medic Voices" adlı sosyal medya platformunun eş kurucusu Dr. Omar Abdel-Mannan, uluslararası koruma için feryat eden Gazze'deki meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

"En kötü koşullarda çalışıyorlar"

Londra’da çocuk nörolojisi alanında görev yapan Dr. Abdel-Mannan, "Onlar bunalmış, bitkin ve korkmuş durumdalar, en kötü koşullarda çalışıyorlar. İngiliz hükümeti bu dehşetin sona erdirilmesine yardımcı olmalı." ifadesini kullandı.

Dr. Abdel-Mannan, sağlık çalışanlarının, Gazze'deki meslektaşlarının karşı karşıya kaldığı bu insani felakete ve çığ gibi büyüyen insani acılara sessiz kalamayacağının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngiltere Başbakanı (Rishi Sunak) sıfatınızla size şu çağrıda bulunuyoruz: Bombardımanın sona erdirilmesi ve yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesini talep edin. Meslektaşlarımızın öldürülmesini, sağlık hizmetlerine ve sivil nesnelere yönelik saldırıları kınayarak uluslararası hukukun üstünlüğünü desteklemek ve sorumluların hesap vermesini sağlayın. Gıda, yakıt, tıbbi malzeme ve acil sağlık ekipleri de dahil olmak üzere Gazze'ye sınırsız insani yardım talep edin."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >