İngiltere'deki bir okulda garip uygulama: Teneffüslerde konuşmak yasak

Arşiv
Arşiv

İngiltere’de bir ortaokul, öğrencilerine teneffüslerde konuşmayı ve her türlü ses çıkarmayı yasakladı. Kuralı çiğneyen öğrencilerin 20 dakikalığına alıkonulacağı öğrenildi. Okul yönetimi aldıkları bu kararı velilere gönderdiği mektupla bildirdi.

İngiltere'nin Birmingham kentinde bir ortaokul öğrencilerine teneffüslerde her türlü ses çıkarmayı yasakladı. Yasağa uymayan öğrencilerin öğretmenler tarafından 20 dakika alıkonulacağı belirtildi.

Ninestiles adlı okul yönetiminin velilere gönderdiği mektupta öğrencilerin 5 Kasım'dan itibaren bina içinde hareket ederken herhangi bir ses çıkaramayacağı yer alıyor.

Yeni kurallara göre öğrenciler yalnızca restoran, yemek alanı ve "sosyalleşme mekanında" birbiriyle konuşabilecek.

Bazı velilerden yasağa tepki var

Bazı veliler bu uygulamanın çocukları yabancılaştıracağını düşünüyor. Okul yönetimi ise bu sayede öğrencilerin "sakince ve öğrenmeye hazır" bir şekilde sınıflarına gideceğini savunuyor.

Okul yöneticiliğini vekaleten yürüten eş müdürler Alex Hughes ve Andrea Stephens, öğrencilerin bütün gün bu kurala uymasının gerektiğini söylüyor.

Arkadaşlarıyla sohbet eden öğrenciler öğretmenleri tarafından 20 dakika boyunca alıkonulacak.
Arkadaşlarıyla sohbet eden öğrenciler öğretmenleri tarafından 20 dakika boyunca alıkonulacak.

Nöbetçi öğretmenler denetleyecek

Adını gizli tutmak isteyen bir anne, kızının bu kural nedeniyle okula gitmek istemediğini, okulu hapishaneye benzettiğini söylüyor:

  • "Bu kural benim kızım gibi çalışkan bir öğrenciyi bile yabancılaştırdıysa okul diğer öğrencilerle daha fazla problem yaşayacaktır."

Bin 400 öğrencisi bulunan okul yönetimi koridorların nöbetçi öğretmenler tarafından denetleneceğini, konuşan öğrencilerin öğretmenler tarafından 20 dakikalığına alıkonulacağını duyurdu.

Kural ihlalinin tekrarlanması durumunda öğrencilere verilen cezalar da artırılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >