İngiltere'den Kanada'ya ABD'nin tehdit ettiği 10 'dostu'

Beyaz Saray ve Trump
Beyaz Saray ve Trump

ABD'nin son dönemde kullandığı tehdit dili ABD'yi müttefiklerinden hızla uzaklaştırıyor. Son seçimlerde ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın diplomatik temayülleri aşarak dost ve müttefiklere yöneltiği tehditler büyük tepki çekiyor. Ve genellikle ABD'nin geri adım atması ile sonuçlanıyor.

ABD'nin kendisine düşman olarak tanımladığı İran'ı, Kuzey Kore'yi, Çin'i ve Rusya'yı bir çok kez tehdit ettiğini biliyoruz. İngiltere, Kanada, Türkiye hatta NATO'ya yönelttiği tehditler ABD'nin güvenilmez bir ülke olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

İşte ABD'nin son dönemlerde 'sözde dost'larına yöneltiği tehditler...

ABD'nin tehdit ettiği 10 müttefiki

1- Kudüs tasarısında BM üyelerini tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan Kudüs oylamasında ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley üyeleri açık şekilde tehdit etti.Haley,
"ABD Kudüs'e büyükelçiliğini taşıyacaktır bunu bizden ABD halkı istiyor ve
doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama
Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan
ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır",'' Yüz milyonlarca dolar, hatta milyarlarca dolar alıyorlar ve
bize karşı oy veriyorlar. Bu oyları izliyoruz, kaydedeceğiz. Dikkate almıyoruz'' dedi.Ayrıca twitter hesabından "BM'de bizden her zaman daha fazlasını yapmamız ve vermemiz istendi. O nedenle ABD halkının isteğiyle büyükelçiliğimiz nerede olacağıyla ilgili bir karar alırken yardım ettiklerimizin bizi hedef almasını beklemiyoruz. Perşembe günü seçimimizi eleştiren bir oylama olacak. ABD isimleri bir kenara yazacak" ifadelerini kullandı.
1- Kudüs tasarısında BM üyelerini tehdit etti Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan Kudüs oylamasında ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley üyeleri açık şekilde tehdit etti.Haley, "ABD Kudüs'e büyükelçiliğini taşıyacaktır bunu bizden ABD halkı istiyor ve doğru olan da budur. Hiçbir oylama bunu değiştirmeyecektir. Ama bu oylama Amerikalıların BM’ye nasıl baktığı ve bizim bize BM’de saygısızlık yapan ülkelere nasıl baktığımız konusunda bir fark yaratacaktır",'' Yüz milyonlarca dolar, hatta milyarlarca dolar alıyorlar ve bize karşı oy veriyorlar. Bu oyları izliyoruz, kaydedeceğiz. Dikkate almıyoruz'' dedi.Ayrıca twitter hesabından "BM'de bizden her zaman daha fazlasını yapmamız ve vermemiz istendi. O nedenle ABD halkının isteğiyle büyükelçiliğimiz nerede olacağıyla ilgili bir karar alırken yardım ettiklerimizin bizi hedef almasını beklemiyoruz. Perşembe günü seçimimizi eleştiren bir oylama olacak. ABD isimleri bir kenara yazacak" ifadelerini kullandı.
2- İngiltere'yi yatırımları çekmekle tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  İngiltere parlamentosunun Trump'ın ülkeye girişiyle ilgili tartışma açma kararının ardından Trump yazılı açıklamasında İngiltere'yi yatırımları çekmekle tehdit etti.Trump, giriş yasağının uygulanması durumunda İskoçya'da planlanan toplam 700 milyon sterlinlik üç golf sahası projesini iptal edebileceğini duyurdu.
2- İngiltere'yi yatırımları çekmekle tehdit etti İngiltere parlamentosunun Trump'ın ülkeye girişiyle ilgili tartışma açma kararının ardından Trump yazılı açıklamasında İngiltere'yi yatırımları çekmekle tehdit etti.Trump, giriş yasağının uygulanması durumunda İskoçya'da planlanan toplam 700 milyon sterlinlik üç golf sahası projesini iptal edebileceğini duyurdu.
3- AB'yi yeni vergiler getirmekle tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  ABD Başkanı Trump, "Vergiler ve ticaret engelleri kalkmazsa AB arabalarına yüzde 20 vergi getireceğiz''dedi. Trump Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:


"AB zaten yüksek vergilerini daha da artırmak istiyorsa ve
ABD şirketlerinin orada iş yapmasının önüne engel koyuyorsa biz de basit bir
şekilde ABD'ye serbestçe gelen arabalarına vergi uygulayacağız. Onlar
arabalarımızın (daha fazlasının) orada satmasını imkansız hale getiriyorlar.
Büyük ticari dengesizlik."


Trump,
"İstihdamımız ve zenginliğimiz bizi istismar eden ülkelere gidiyor.
Liderlerimizin ne kadar aptal olduğuna gülüyorlar. Ama artık yok."
paylaşımında bulundu.ABD
Başkanı Trump, katıldığı bir televizyon programında tehdidini bir üst perdeye
taşıdı ve "Avrupa Birliği, Çin kadar kötü ama sadece daha küçük"
açıklamasını yaptı.
3- AB'yi yeni vergiler getirmekle tehdit etti ABD Başkanı Trump, "Vergiler ve ticaret engelleri kalkmazsa AB arabalarına yüzde 20 vergi getireceğiz''dedi. Trump Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı: "AB zaten yüksek vergilerini daha da artırmak istiyorsa ve ABD şirketlerinin orada iş yapmasının önüne engel koyuyorsa biz de basit bir şekilde ABD'ye serbestçe gelen arabalarına vergi uygulayacağız. Onlar arabalarımızın (daha fazlasının) orada satmasını imkansız hale getiriyorlar. Büyük ticari dengesizlik." Trump, "İstihdamımız ve zenginliğimiz bizi istismar eden ülkelere gidiyor. Liderlerimizin ne kadar aptal olduğuna gülüyorlar. Ama artık yok." paylaşımında bulundu.ABD Başkanı Trump, katıldığı bir televizyon programında tehdidini bir üst perdeye taşıdı ve "Avrupa Birliği, Çin kadar kötü ama sadece daha küçük" açıklamasını yaptı.
4- Kanada'yı ağır yaptırımlarla tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  ABD Başkanı Donald Trump, ticaret anlaşmalarında yapacağı yeni düzenlemeler ile Kanada’ya ağır yaptırımlarda bulunacağını açıkladı. 
  

  
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden düzenlenmesiyle çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinde köklü değişikliklere gidileceğini açıkladı.

 
Yapılacak değişikliklerden en çok Kanada’nın etkileneceğini söyleyen Trump, "Çelik ve alüminyum endüstrileri öldü, üzgünüm artık değişim zamanı” ifadelerini kullandı.
4- Kanada'yı ağır yaptırımlarla tehdit etti ABD Başkanı Donald Trump, ticaret anlaşmalarında yapacağı yeni düzenlemeler ile Kanada’ya ağır yaptırımlarda bulunacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden düzenlenmesiyle çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinde köklü değişikliklere gidileceğini açıkladı. Yapılacak değişikliklerden en çok Kanada’nın etkileneceğini söyleyen Trump, "Çelik ve alüminyum endüstrileri öldü, üzgünüm artık değişim zamanı” ifadelerini kullandı.
5- NATO'dan çıkmakla tehdit etti sonra çark etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Trump, NATO zirvesinde, ABD'nin Avrupa'yı sübvanse ettiğini ileri sürüp 'gerekirse
NATO'dan çıkarız' tehdidini savurdu. Krizin üzerine NATO üyelerim acil toplandı.
Toplantının ardından Trump kameraların karşısına geçerek krizin çözüldüğünü
açıkladı.Trump ''ABD'yi NATO'dan çıkarabilirim, ama buna gerek yok, harcamaları artırmayı kabul ettiler'' dedi.
5- NATO'dan çıkmakla tehdit etti sonra çark etti Trump, NATO zirvesinde, ABD'nin Avrupa'yı sübvanse ettiğini ileri sürüp 'gerekirse NATO'dan çıkarız' tehdidini savurdu. Krizin üzerine NATO üyelerim acil toplandı. Toplantının ardından Trump kameraların karşısına geçerek krizin çözüldüğünü açıkladı.Trump ''ABD'yi NATO'dan çıkarabilirim, ama buna gerek yok, harcamaları artırmayı kabul ettiler'' dedi.
6- Ekvador'u askeri yardımları kesmekle tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  BM'de 'anne sütü ile emzirmeyi teşvik' eden tasarının Ekvador tarafından
teklif edilip gündeme getirilmesi bekleniyordu. Ancak, son anda Ekvador,
tasarıyı gündeme getirmekten vazgeçti. NY Times’a göre Amerikalı diplomatlar Ekvadorlu yetkilileri tasarıyı gündeme getirmeleri halinde ‘Ekvador’a yapılan
askeri yardımlar kesilir’ şeklinde tehdit etti.
6- Ekvador'u askeri yardımları kesmekle tehdit etti BM'de 'anne sütü ile emzirmeyi teşvik' eden tasarının Ekvador tarafından teklif edilip gündeme getirilmesi bekleniyordu. Ancak, son anda Ekvador, tasarıyı gündeme getirmekten vazgeçti. NY Times’a göre Amerikalı diplomatlar Ekvadorlu yetkilileri tasarıyı gündeme getirmeleri halinde ‘Ekvador’a yapılan askeri yardımlar kesilir’ şeklinde tehdit etti.
7- Pakistan'ı yapılan dış yardımı kesmekle tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  ABD Başkanı Donald Trump, İslamabad yönetimini 'terörizme güvenli liman sağlamakla' suçlayarak Pakistan'a yapılan dış yardımı kesme tehdidinde bulundu.

  

 Trump Twitter'dan yazdığı mesajında "ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan'a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak liderlerimizin aptal olduğunu sanan onlar, bize yalandan ve üçkağıttan başka bir şey vermedi" iddiasında bulundu.   Trump mesajında "Çok az yardım yaparak Afganistan'da avladığımız teröristlere sığınacak liman sağladılar. Artık değil!" ifadelerini kullandı.
7- Pakistan'ı yapılan dış yardımı kesmekle tehdit etti ABD Başkanı Donald Trump, İslamabad yönetimini 'terörizme güvenli liman sağlamakla' suçlayarak Pakistan'a yapılan dış yardımı kesme tehdidinde bulundu. Trump Twitter'dan yazdığı mesajında "ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan'a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak liderlerimizin aptal olduğunu sanan onlar, bize yalandan ve üçkağıttan başka bir şey vermedi" iddiasında bulundu. Trump mesajında "Çok az yardım yaparak Afganistan'da avladığımız teröristlere sığınacak liman sağladılar. Artık değil!" ifadelerini kullandı.
8- Almanya'yı Rusya ile işbirliği yapmaması için tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya'yı
hedef aldı. 

Trump
paylaşımında, "Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için milyarlarca dolar
veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?" ifadesini kullandı.Trump ayrıca, Almanya'nın NATO için verdiği yüzde
2'lik taahhütü 2025 yılına kadar değil "bir an önce" yerine
getirmesi gerektiğini belirtti.
8- Almanya'yı Rusya ile işbirliği yapmaması için tehdit etti Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya'yı hedef aldı. Trump paylaşımında, "Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için milyarlarca dolar veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?" ifadesini kullandı.Trump ayrıca, Almanya'nın NATO için verdiği yüzde 2'lik taahhütü 2025 yılına kadar değil "bir an önce" yerine getirmesi gerektiğini belirtti.
9- Türkiye'yi geniş yaptırımlar ile tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanmasına devam edilen Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye geniş yaptırımlar başlatacağı tehdidinde bulundu. 
 Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ''ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan Papaz Andrew Brunson'ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye'ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!" ifadelerini kullandı. 
 
ABD Başkan Yardımcı Mike Pence de Dışişleri Bakanlığı'nda katıldığı bir programda, NATO ittikafının üyesi Türkiye'ye aynı tehdidi yöneltmişti. Pence, "Türkiye, Papaz Andrew Brunson'u derhal serbest bırakmaz ve Amerika'daki evine göndermezse ABD bu masum inanç adamı serbest kalana kadar Türkiye'ye önemli yaptırımlar uygulayacak." diye konuşmuştu.
9- Türkiye'yi geniş yaptırımlar ile tehdit etti ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanmasına devam edilen Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye geniş yaptırımlar başlatacağı tehdidinde bulundu. Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ''ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan Papaz Andrew Brunson'ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye'ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!" ifadelerini kullandı. ABD Başkan Yardımcı Mike Pence de Dışişleri Bakanlığı'nda katıldığı bir programda, NATO ittikafının üyesi Türkiye'ye aynı tehdidi yöneltmişti. Pence, "Türkiye, Papaz Andrew Brunson'u derhal serbest bırakmaz ve Amerika'daki evine göndermezse ABD bu masum inanç adamı serbest kalana kadar Türkiye'ye önemli yaptırımlar uygulayacak." diye konuşmuştu.
10- Trump, ABD senatosunu hükümeti kapatmakla tehdit etti

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına inşa edilecek duvar için yasa tasarısının Kongreden geçmemesi halinde federal hükümeti kapatmak konusunda tereddüt etmeyeceğini açıkladı."Eğer ülkede yıllarca süren tartışmalara rağmen sınır güvenliğini sağlayamazsak, hükümeti kapatmaktan hiç çekinmem"
10- Trump, ABD senatosunu hükümeti kapatmakla tehdit etti ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına inşa edilecek duvar için yasa tasarısının Kongreden geçmemesi halinde federal hükümeti kapatmak konusunda tereddüt etmeyeceğini açıkladı."Eğer ülkede yıllarca süren tartışmalara rağmen sınır güvenliğini sağlayamazsak, hükümeti kapatmaktan hiç çekinmem"
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >