İnşaat kazısı sırasında Bizans dönemine ait yapı ortaya çıktı

Kocaeli'de inşaat kazısı sırasında Bizans dönemine ait bir yapı ortaya çıktı.
Kocaeli'de inşaat kazısı sırasında Bizans dönemine ait bir yapı ortaya çıktı.

Kocaeli'nde inşaat alanında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir yapı bulundu. Ekipler tarafından yapılan incelemeler neticesinde çıkan duvarın Bizans dönemine ait bir yapı olabileceği değerlendirilerek inşaat alanı mühürlendi.

Olay, Kocaeli'nin İzmit ilçesi Cedit Mahallesi Tepeli Sokak'ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, özel bir inşaat firması tarafından sokak üzerinde bulunan bir arazide apartman yapımı için çalışma başlatıldı. İnşaat alanında yapılan temel kazısı sırasında ortaya duvar kalıntıları çıktı.

Kazı çalışmasını durduran inşaat yetkilileri durumu hemen Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine intikal eden ekipler inceleme başlatıldı. Ekipler tarafından yapılan incelemeler neticesinde çıkan duvarın Bizans dönemine ait bir yapı olabileceği değerlendirildi.

Kocaeli'de yapılan kazıda ortaya çıkan yapı.
Kocaeli'de yapılan kazıda ortaya çıkan yapı.

İnşaat durduruldu

Ekipler tarafından yapılan incelemeler neticesinde inşaat alanı mühürlendi. Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından arazide kazı ve sondaj çalışmalarına başlanıldı. Yapılan çalışmalarda arazide bir yapıya ait duvarlar ortaya çıktı.

Çalışmalar sonucunda arazide büyük bir yapının var olduğu gözlemlenebilir hale geldi. Yapılan incelemeler neticesi Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na rapor gönderildi. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun konuyla ilgili vereceği karar sonrasında büyük bir tarihi yapının olduğu değerlendirilen alanda çalışma başlatılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >