İnsan beyni 'kablosuz' şekilde ilk kez bilgisayara komut verdi

İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı - Arşiv
İnsan beyni kablo olmadan bilgisayara bağlandı - Arşiv

Brown Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmada insan beyni ilk kez kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan bilgisayara bağlanmayı başardı. Çalışmaya katılan iki kişinin de felçli olduğu ve bilgisayar yardımına ihtiyaç duyduğu belirtildi. Komutlar bilgisayara beynin motor korteksine bağlanan bir parçayla kablosuz olarak aktarıldı.

Bilim insanları uzun süredir üzerinde çalışılan, bir zamanlar düşüncesi bile hayal olan projeyi hayata geçirdi.

Sonuçları yayımlanan bir çalışmaya göre insan beyni ilk kez kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan bilgisayara bağlandı.

Beynin motor korteksine bağlanan bir parçayla kablo ihtiyacı olmadan beyin mesajları bilgisayara iletildi.

Araştırmaya göre 24 saatlik süren testte, komut aktarımı başarılı oldu. Yani teste katılanlar düşünce gücüyle bilgisayara istedikleri komutu verdi.

Çalışmaya iki felçli insan katıldı

Katılımcılardan biri
Katılımcılardan biri

Çalışmaya iki kişi katıldı. Söz konusu iki kişinin de felçli olduğu ve bu nedenle bilgisayarlı yardıma ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Bilim insanları, iki katılımcının da benzer hızda komut aktarımı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Araştırma Brown Üniversitesi bünyesinde yapıldı ve sonuçları IEEE Transactions on Biomedical Engineering dergisinde yayımlandı.

Araştırma ekibinden John Simeral, "Kablosuz sistemlerin, en iyi performans kabul edilen kablolular gibi çalışabileceğini ortaya koyduk. Sinyaller neredeyse kablolu ekipmanlar aynı doğrulukla kaydedildi ve aktarıldı. Daha önceki çalışmalardan tek farkı insanlar daha fazla kablolara bağlı olmak zorunda değiller. Bu da BrainGate sisteminin kullanım alanını genişletiyor" dedi.

Ayrıca testler laboratuvar ortamında değil, katılımcıların evlerinde gerçekleştirildi.