Instagram, izinsiz şekilde kullanıcıların biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyor

Instagram
Instagram

Instagram, 100 milyon kullanıcının biyometrik verilerini topladığı gerekçesiyle dava edildi.

Bu verilerin kullanıcıların bilgisi ve izni olmadan toplandığı ve üzerinden gelir elde edildiği de belirtilenler arasında.

Kaliforniya'da açılan dava, Instagram'ın tazminat ödemesiyle sonuçlanabilir.

Facebook aleyhinde açılan yeni dava, 100 milyon kullanıcının bilgisi veya rızası olmadan biyometrik verilerinin yasa dışı toplandığını iddia ediyor. Kaliforniya'da açılan dava, Instagram'ın bu verileri izinsiz şekilde topladığını gösteriyor. Daha doğrusu - şimdilik - iddialar bu yönde.

Instagram, mahkemenin vereceği karara göre yüklü bir ceza ödemek zorunda kalabilir.
Instagram, mahkemenin vereceği karara göre yüklü bir ceza ödemek zorunda kalabilir.

Facebook zaten halihazırda birçok skandalla gündemde. Bununla birlikte sürekli olarak para cezası ödemek kalıyor.

Son örnek ise henüz birkaç hafta önceye işaret ediyor. Şirket yine açılan davalar nedeniyle toplamda 650 milyon dolar tazminat ödemişti.

Bu kez Facebook ekosistemine bağlı olan Instagram, kullanıcıların biyometrik verilerinitoplamakla suçlanıyor.

Biyometrik veri denildiğinde okuyanların aklına ilk etapta pek bir şey gelmeyebilir ama ne anlama geldiğini kısaca özetleyelim:

  • Parmak izi okuyucu ya da yüz tarama sistemiyle elde edilen tüm veriler. Yani aslına bakılırsa bu örnekte kilit açma, satın alma ya da benzer işlemlerde kullanılan parmak izi ya da yüz tanıma verilerinin ele geçirilmesinden bahsedebiliriz.
100 milyon kullanıcı verisi üzerinden gelir elde edildi.

Bloomberg, toplamda 100 milyon kişinin biyometrik verilerinin izinsiz olarak kullanıldığı ve bunlar üzerinden gelir edildiğini iddia ediyor. Sonuç olarak açılan davada Kaliforniya'daki davada Illinois eyaletinin verdiği kararlar çok büyük önem taşıyor.